ANKARA HABERLERİ

Idemeno sahnede

Burcu BİLGİN/ ANKARA (AA)
25.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yeni eseri, Idomeneo bugün izleyici karşısına çıkacak. Eserde Truva Kralı Priamos’un kızı Prenses Ilia ile düşmanı Idomeneo’nun oğlu Idamente’nin aşkı anlatılıyor.

Burcu BİLGİN/ ANKARA (AA)

ÜNLÜ besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın “en sevdiği operası” olarak tanımladığı “Idomeneo”, bugün izleyici karşısına çıkacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin (ADOB) yeni eseri, Truva Kralı Priamos’un kızı Prenses Ilia ile düşmanı Idomeneo’nun oğlu Idamente’nin aşkını ve dönemin olaylarını konu alan eser, Mehmet Ergüven’in rejisiyle sahneye gelecek. Orkestrayı Winfried Müller’in yöneteceği eserin kostümleri Sevda Aksaoğlu’na, dekoru Tayfun Çebi’ye ait. Koro şefliğini Alessandro Cedrone’nin üstleneceği yapıtın ışık düzeni Tahsin Çetin’in imzasını taşıyor.

Eserde kimler rol alıyor

Idomeneo’yu dönüşümlü olarak Ünüşan Kuloğlu ile Ayhan Uştuk’un canlandırdığı eserde Idamente’yi Ferda Yetişer, Elettra’yı Esra Akcan ile Feryal Türkoğlu sahneye getirecek. Eserde, Ilia’yı Funda Ateşoğlu ile Mehlika Karadeniz, Arbace’yi Oğuz Sırmalı, Gran Sacerdote’yi Yunus Emre Özorhan, Oracle’ı Tuncay Kurtoğlu canlandıracak.

Aşkını itiraf eder

ESERİN konusu kısaca şöyle gelişiyor: “Savaş tutsağı olarak Girit’e getirilen Troya Kralı Priamos’un kızı, Prenses Ilia, düşmanı olan Idomeneo’nun oğlu Idamante’ye vurulur. Ilia, Girit Kralına olan nefreti ile Idamante’ye duyduğu aşk arasında kalır. Idamante ise babasının isteği üzerine, Girit’e sığınan Agamemnon;un kızı Elektra ile sözlenmiştir. Idamante, Ilia ile diğer Truvalı tutsakları serbest bırakır ve İlia’ya duyduğu aşkı itiraf eder. Ama Ilia, Idamante’ye duyduğu aşkını gizler. Arbace, Idomeneo’nun denizde kaybolduğunu haber verir. Idamante’nin Ilia’ya olan duygularının farkında olan Elektra, bu habere kahrolur, çünkü onları birleştirecek olan destekçisini yitirmiştir. Idomeneo, dostu Arbace’a, Poseidon’a verdiği sözü açıklar ve ikisi de ne yapacaklarını düşünürler. Arbace, Kral’a, Idamante ile Elektra’yı Argos’a göndermesini salık verir. Idamante gözden ırak olunca, kızgın Poseidon’u yatıştırmak için bir yol bulabileceklerdir.”

İtalyan Operası, Alman değil

WOLFGANG Amadeus Mozart’ın 1777-1778 yıllarında Mannheim hanedanlığına bir görev alabilmek için başvurmasının ardından bu çabası bir sonuç vermediyse de ünlü besteci boşuna zaman harcamamıştı. Hanedanlığın müzisyenleriyle arkadaşlık kuran ve onların beğendikleri müzik stilini daha iyi tanıma fırsatı bulan Mozart, bu yeni stili onlardan daha da iyi özümsemeye ve uygulamaya başladı. Carl Theodor ile yaptığı konuşmada “Burada bir opera bestelemek en büyük isteğim” dedi. Onun Mannheim operası ise “Idomeneo” oldu. Babasına “unutma, bir opera bestelemek istiyorum. İtalyan operası, Alman değil” yorumunu yapan Mozart’ın eseri için İtalyanca librettonun (eser metni) temelini oluşturacak olan metin Antoine Danchet tarafından yazılan Fransızca “Idomenee” idi. Bu yapıt, Andre Campra tarafından Paris’te 1712 yılında sahnelenmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Idemeno sahnede haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı