Gündem Haberleri

  İddianamede himmet şarkısı: Gazetenin abonesi kurbanın derisi

  DHA
  10.04.2016 - 21:36 | Son Güncelleme:

  Erzurum'da Fethullah Gülen'in kardeşi Salih Gülen'e ait Gülen Matbaası’nda Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ait suç unsuru oluşturan birçok bilgi ve belgenin saklandığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

  Hakkında yakalama kararı bulunan kendisi de Erzurumlu Fethullah Gülen'in ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 12 ile 22 yıl hapis ile cezalandırılması istendi. Savcı, matbaa ortaklarından tutuklu Samih Yalçın ve hakkında yakalama kararı bulunan Salih Gülen'e ise ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’tan 10 yıla kadar hapis verilmesini istedi.

  ‘ÇAYIMIN ŞEKERİ’ OLDU ‘KURBANIN DERİSİ’

  İddianamede, ‘00007311’ numaralı CD içeriğinde ‘Ayna Grubu’ tarafından seslendirilen ‘Çayımın Şekeri’ isimli müzik eserinin sözlerinin ‘hizmet hareketi’ne şu sözlerle uyarlandığı belirtildi:

  “Hizmeti tanımadan öncelerde
  Rest çekmiştim dünyaya
  Nasıl olcek bu işler dedim
  Helal haram yan yana
  Benden adam olmaz dedim
  Ama abiler çıktı karşıma
  Dünyaya hizmet etmeye geldim
  Gazetenin abonesi, kurbanın derisi
  Abinin himmeti, şakirtin gayreti
  Evin iaşesi, talebenin dersi
  Her şeyimsin sen”

  KASETLE TALİMAT VERDİ İDDİASI

  İddianameye göre soruşturma, 26 Kasım 2015’te Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne başvuran ve kimliğinin gizli kalmasını talep eden bir kişinin FETÖ/PDY ile ilgili verdiği bilgiler üzerine başladı. Operasyonda el konulan Gülen'in sohbetlerinin yer aldığı ses ve video kayıtları çözümlenerek iddianamede yer aldı. Gülen'in, kasetlerle örgüt üyesi ve sempatizanlarına nasıl örgütlenecekleri konusunda ve yapılması planlanan eylemlerle ilgili talimatlar aktardığı bildirildi. Gülen’in sempatizanlarına ‘kurban derileri toplamaları, burs vermeleri, himmet adı altında para toplamaları’ gerektiğini söylediği, yurt, pansiyon ve okul açarak öğrencilerden de finansal kaynak sağlamayı hedeflediği’ de iddianamede yer aldı. 

  5 DAVADA YARGILANIYOR

  Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında yürütülen soruşturmalarda 15 ilde bin 275 sanık hakkında dava açıldı, sanıklardan 145’i halen tutuklu bulunuyor. Fethullah Gülen, İstanbul, Bursa ve Adana’daki beş ayrı davada sanık olarak yargılanıyor.

  CİPS REKLAMINI DA DEĞİŞTİRMİŞ

  İddianamade Cem Yılmaz’ın rol aldığı bir cips reklamının sözleri ve müziği değiştirilerek Sızıntı dergisi reklamı yapıldığı da anlatıldı. İddianamede, bununla ‘milletin dini duyguları suistimal edilerek’, örgütün finans kaynağı olarak bilinen Sızıntı dergisine abone yaptırılmaya çalışıldığı öne sürüldü.

  Etiketler: deri , kurbanlık
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı