Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İdamın kaldırılmasına yeşil ışık

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.07.2001 - 00:01


  Adalet Bakanlığı'nca Türk Ceza Kanunu'nun değiştirilmesi için oluşturulan komisyon çalışmalarını tamamladı. Taslak, ölüm cezasını kaldırıyor yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis öngörüyor. Soykırım, insanlığa karşı suçlar, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, insan üzerinde deney, radyosyona maruz bırakma, hile ile boşanma, açlık grevi ve ölüm orucuna teşvik de suç kapsamına alınıyor.
  KADINLARA ELEKTRONİK BİLEZİK
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı

   • Kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezaların seçenekleri ve özel infaz şekilleri yeniden düzenleniyor. iki yıl veya daha az süreli hapis ve hafif hapis cezaları kısa süreli kabul ediliyor. Kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalar suçlunun kişiliğine, davranışlarına ve suçun işlenmesindeki özelliklerine göre mahkemece, bir yılı geçmemek ve rızası bulunmak koşuluyla kamuya yararlı bir işte çalıştırılmaya çevrilebilecek. Hükümlülük süresi 6 ayı geçmeyen kadınların cezalarının elektronik bir alete bağlanmak suretiyle oturdukları yerdeçektirilmesine hükümlü ve cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkemece karar verilebilecek. Yabancı ülkelerde uygulandığı gibi kadın mahkuma bir elektronik bilezik takma suretiyle cezasını oturduğuyerde çekmesi ve bu bilezik yardımıyla kontrol edilmesi sağlanacak.
   • Suç nedeniyle mülkiyetin devlete geçmesi, müsadere yanında öngörülen yeni bir feri ceza türü olarak getiriliyor. Bu ceza özellikle kara paranın aklanması suçları bakımından büyük önem taşıyor.