Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İdamdan 26 yıl sonra mektubu geldi

  17 Mart 2009 - 14:43Son Güncelleme : 17 Mart 2009 - 08:36

  12 Eylül döneminde idam edilen Ramazan Yukarıgöz'ün, idamından önce ailesine yazdığı son mektubu, 26 yıl sonra annesine teslim edildi.

  Devrimci 78'liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu, Mülkiyeliler Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında, 12 Eylül döneminde yargılanarak idam edilen Ramazan Yukarıgöz, Mehmet Kanbur, Erdoğan Yazgan ve Ömer Yazgan'ın idamlarından önce ailelerine mektup yazmalarına izin verildiğini ifade etti. Bu mektupların sakıncalı görülerek, idamların ardından ailelere teslim edilmediğini savunan Sümbüloğlu, mektupların Genelkurmay Başkanlığı arşivinde saklandığını ileri sürdü.

  Sümbüloğlu, federasyon olarak bu mektuplara ulaşmak için 2,5 yıl uğraştıklarını, Ömer Yazgan'ın mektubunun 2006 yılında ailesine teslim edildiğini belirtti. Ramazan Yukarıgöz'ün mektubunun verildiğini, Mehmet Kanbur ile Erdoğan Yazgan'ın mektuplarının asıllarını ise henüz alamadıklarını anlatan Sümbüloğlu, bu mektupların, ailelere teslim edilmesi için çaba sarfetmeye devam edeceklerini bildirdi.

  /images/100/0x0/55eaf485f018fbb8f8a17fa6Toplantıda, Ramazan Yukarıgöz ve Erdoğan Yazgan'ın ailelerine, Mehmet Kanbur'un ise eşine idamlarından önce yazdığı son mektuplar, okundu. Daha sonra Ramazan Yukarıgöz'ün son mektubunun aslı annesi Aysel Yukarıgöz'e teslim edildi.

  Aysel Yukarıgöz, bu mektubu almak için 26 yıl beklediğini ifade ederek, “Bu mektubu alana kadar ölmedim. Bunu yapanların yargılanmasını görene kadar da ölmeyeceğim. Benim yavrum kimseyi ele vermedi, onuruyla geldi, onuruyla gitti. Başım her zaman dimdik. Oğlum zaten ölmedi, kalbimde yaşıyor” diye konuştu.

  Ramazan Yukarıgöz'ün kardeşi Yılmaz Yukarıgöz de hüzün ve sevinci bir arada yaşadıklarını söyledi. Mektubun 26 yıl kendilerine verilmemesi üzerine “12 Eylül'ü yapanlara karşı nefretlerinin bir kat daha arttığını” ifade eden Yukarıgöz, bu mektupların ailelere verilmemesinin insan hakları gasbı olduğunu savundu.

  İşte Ramazan Yukarıgöz'ün ailesine yazdığı son mektup

  İdamdan 26 yıl sonra mektubu geldi

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 126 Yorum }
  • Mehmet Eyripala 17.3.2009 15:26:09
   Bunca hayatımda devletin sol gözünü kapattığına hiç şahit olmadım. Vatan-Millet-Sakarya deyip gençleri ipe getirdiler. Şimdi halâ suçluda tereddüt mü ediyorsunuz? Yazıklar olsun. Bu dünya Marmaris ressamına da kalmayacak.
  • ahmet cakir 17.3.2009 02:14:23
   boyle allahsiz bir zihniyet olmaz be kardesim bu nasil zihniyetki bir idam mahkumunun son arzusu olan sadece haberlesme istegini 26 yil sonra haber veriyor.yaziklar olsun boyle zihniyete ve o devrimi yapanlara.e o ulkeyi o hale getirenlere.bari hic vermese idiniz o haberi ailesine.
  • Hayri Turşu 17.3.2009 01:52:47
   sakıncalıyı (!); as, son mektubunu ailesine bile verme.ha bi de gözaltında "buharlaşan" bi 600 kadar kişi olacaktı.bakalım onlar ne olacak.işte 12 Eylül.
  • Tolga ARIKAN 17.3.2009 01:48:01
   HAYATIMDA BU KADAR CESUR VE ONURLU KORKUSUZ SEVDİKLERİNE VE İDEALLERİNE YÜREKTEN BAĞLI İNSAN TANIMADIM SİZLERİ BU ÜLKEDE VAHŞİCE YOK EDEN HUKUKSUZLUĞUN OLDUĞU BU ÜLKEDE ŞİMDİ HUKUKTAN BAHSEDENLERE YAZIKLAR OLSUN ALLAH SİZLERİ KAHRETSİN.RUHUN ŞAD OLSUN RAMAZAN KARDEŞİM ...
  • Expert Türk 17.3.2009 01:40:24
   ortaligi karistirin sagci solcuyu öldürsün solcuda sagciyi ondan sonra türkiyeye kardes kavgasi yayilsin ortaligi kan gölüne cevirin ünüversitelerde ve sehir meydanlarinda eylem yapin ondan sonra ben suclu degilim deyin,mucadele yapilacaksa konusmaynan yapilir kan dökerek degil.asker dogrusunu yapti
  • mesut adiyaman 17.3.2009 01:36:21
   bu insanlik ayibini isleyenler adalete hesap versin cezasini ceksin vicdan azabinin en kötüsünü dilerim onlara.<br>
   
  HaberlerLatin Amerikagünah benimdüetgarsoncenazediyarbakırpkk