Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İdam, Meclis’in ayıbı

  Hürriyet Haber
  28 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2000 - 00:01

  Özdemir Sabancı'nın katili olan Fehriye Erdal'ın Türkiye iade edilmemesi kararı işadamı Sakıp Sabancı'yı öfkelendirdi. Belçika'nın kararını değerlendiren Sabancı, ‘‘Bu, idam cezasını hala kaldırmayan parlamentonun bir ayıbıdır’’ dedi.

  HOLLANDA'da düzenlenen Özürlüler Olimpiyatı'na katılacak 14 Türk çocuğunun başında bu ülkeye giden işadamı Sakıp Sabancı, Özdemir Sabancı'nın katili Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmemesi kararına şiddetle tepki göstererek, ‘‘Bu, idam cezasını hálá kaldırmayan parlamentonun ayıbıdr’’ dedi. Sabancı, Atatürk Havalimanı Şeref Salonu'nda, İstanbul'dan Hollanda Kraliyet Havayolları'na ait uçakla Amsterdam'a giderken Fehriye Erdal ve idam cezalarına yönelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sabancı, şöyle konuştu:

  TAVRIMIZI KOYMALIYIZ

  ‘‘Bu günlerde ABD'deki idamlar yine söz konusu. Bu, insanın aklına şunu getiriyor. 'Acaba, ABD'de de insan haklarına saygı yok mu? Yoksa toplumun menfaatleri böyle mi gerektiriyor?' İnsanlara bakıyorum. Hayvan haklarına çok büyük değer veriyorlar. Bir balinanın hayatı için kocaman kocaman çalışmalar yapılıyor. İnsan haklarına geldiğinde hassas değiller. Avrupalılar'a baktığımız zaman da ‘Bizim kurallarımız var. Bizimle yaşayacaksanız idamı kaldırın' diyorlar. Toplumun menfaati buradaysa, 'bu bize uyuyor, uymuyor' değerlendirmesini yaptıktan sonra tavrımızı koymalıyız. Bu neden yapılmıyor?

  İŞLERİNE GELİNCE YAPIYORLAR

  Parlamento, bazı konularda çok çabuk kararlar alabiliyor. Kendi ücretlerini artırmak gerekiyorsa, kısa zamanda toplanıp karar alabiyorlar. Eğer kanunları değştirebilmiş olsaydık bugün, idam var veya yok, böyle bir konu gündeme gelmezdi. Tabii ben bu konuda tarafım. Özdemir Sabancı ve arkadaşları öldürüldü. Üzüntünmüz var. Bu konudaki ayıp, bizim parlamentomuzun. 'Bizim bir dönem daha idamımız olması lazım' desinler. Avrupalı olarak, biz de onlara sebebimizi anlatalım. Belki bunu anlatabilirdik, belki de anlatamazdık. 'Bu takıma giremezsin' derlerdi. Biz de o zaman şapkamızı koyar düşünürdük. Kabul edelim, etmeyelim mi, uyalım mı uymayalım mı.’’

  Sigara paraları bile İran Riyali

  Kartal'daki hücre evde yakalanan Hizbullah örgütünün beyni Hacı İnan, DGM'de sigara aldırmak için görevlilere, 8 bin İran Riyali verdi. Merkez Bankası döviz kuru listesinde bile bulunmayan İran Riyali'ni, döviz büfeleri ve kuyumcular bozmadı. İnan'a sigara, başka bir Hizbullahçı'nın verdiği para ile temin edildi. Bir İran Riyali'nin 70 lira olduğu belirtildi.

  47 cinayet işlemişler

  Hacı İnan ve 14 arkadaşının sorguları tamamlandı. Mersin ve Konya'ya götürülerek, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde işledikleri cinayetlerle ilgili ifadelerine başvurulan Hacı İnan, Sebahattin Alkan, Abdülsettar Yıldızbakan ve Mehmet Bayram, dün sabah uçakla İstanbul'a getirildi. Örgüt üyelerinin, 1997-1999 yılları arasında, İstanbul'da 20, Adana'da 9, İçel'de 13, Konya'da 4 ve Antalya'da bir kişi olmak üzere, toplam 47 kişinin kaçırılması ve sorgulanarak öldürülmesi eylemlerine karıştıklarını itiraf ettiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı