İdam edilmeyi bekliyor

Birce BORA / LONDRA
28 Ocak 2015 - 00:25Son Güncelleme : 28 Ocak 2015 - 15:58

Endonezya’da kokain kaçakçılığı suçlaması ile tutuklanan ve idam cezasına çarptırılan İngiliz büyükanne Lindsay Sandiford, kendi idam hükmünü imzalamış olabileceğini iddia etti.

İngiliz basınına konuşan 58 yaşındaki Sandiford, Endonezya dilinde bir belge imzalamaya zorlandığını ve bu belgenin kendi idam hükmü olduğuna inandığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Sandiford’un imzaladığı belge ile tüm temyiz haklarını tükettiğini kabul ettiğini beyan etmiş olduğuna inandıklarını söyledi.

Sandiford, 2013 yılında Endonezya’nın Bali adasına kokain sokmaya çalışırken yakalanmış ancak ailesini ölümle tehdit eden bir suç çetesi tarafından bunu yapmaya zorlandığını iddia etmişti.

KURŞUNA DİZİLDİLER

Geçen hafta Endonezya’da 5 yabancı uyuşturucu ile ilgili suçlar nedeniyle kurşuna dizilerek idam edildi.

Endonezya lideri Joko Widodo daha önce ülkeye uyuşturucu sokan yabancılara asla merhamet gösterilmeyeceğini belirtmişti. Widodo “Biz uluslararası uyuşturucu sendikalarına Endonezya’nın uyuşturucu üretimi, transferi ya da satışında rol oynamak istemediği mesajını iletmek istiyoruz” demişti.

Geçen yıl Temmuz ayında 5 İngiliz yargıç İngiltere’nin Sandiford’a hukuki destek vermesi için başvuruda bulunmuş ancak bu talep Dışişleri Bakanı Phillip Hammond tarafından reddedilmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı