Dünya Haberleri

DÜNYA

  İdam cezası istiyorlar

  Hürriyet Haber
  05 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ağustos 2006 - 22:44

  Polonya’da devletin ve hükümetin başında bulunan Kaczynski ikizleri idam cezasının geri getirilmesi için kampanya başlatarak AB içindeki gericiler olduklarını ortaya koydular. Hem "geri kafalı" hem de Avrupa’yı "gerenler" anlamında. Ancak bu girişimleri Brüksel’de bomba etkisi yarattı ve AB Komisyonu derhal salvo ile karşılık verdi: "Bu gericiliktir. Aklınızdan bile geçirmeyin."

  AVRUPA Birliği üyesi Polonya’yı yöneten muhafazakar ikiz kardeşler, idam cezasının geri getirilmesi için Avrupa çapında bir kampanya başlatarak Brüksel’i ayağa kaldırdı.

  Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile ikiz kardeşi Başbakan Jaroslaw Kaczynski, idam cezasını yasaklayan ve AB üyesi ülkelerinin uyması zorunlu olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde değişikliğe gidilmesini istiyor. Bu kampanyaya anında sert tepki gösteren AB Komisyonu, ölüm cezası uygulamasının AB hukuku ve ilkeleriyle bağdaşmadığını açıkladı. Komisyonun insan hakları komitesinden yapılan açıklamada, idam cezasını geri getirmenin "ciddi bir geri adım" olacağı belirtilerek, bu tür tartışmaları yersiz ve ilkelere tamamen aykırı olarak değerlendirdikleri kaydedildi.

  ’KATİLLERE YARIYOR’

  Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, "bireysel olarak ölüm cezasından yana olduğunu" açıklamış ve "Avrupa’da bu konuyu tartışmak gerekir. Zamanla AB’nin görüş değiştireceğine inanıyorum" demişti. Varşova belediye başkanı olduğu dönemde eşcinsellerin hak arama yürüyüşünü yasaklayan sağcı Cumhurbaşkanı Kaczynski, idam cezasının kalkmış olmasının katillerin ekmeğine yağ sürdüğünü savunuyor.

  Başkanın ikiz kardeşi Başbakan Jaroslaw Kaczynski’nin üst düzey bir danışmanı tarafından yapılan açıklamada da, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ölüm cezasına izin verecek şekilde değiştirilmesini istediklerini bildirildi. Danışman Przemyslaw Gosiewski, "Konvansiyonun idamı yasaklayan 6. protokolünde değişiklik yapılması için tartışma başlatmayı istiyoruz. En azından bu konunun ülkelerin kendi anayasalarına bırakılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Polonya’da hükümet koalisyonunda yer alan aşırı sağ görüşlü bir parti de ölüm cezası uygulamasının tekrar başlatılması için AB çapında kampanya başlattığını açıkladı.

  Polonya’da ölüm cezası uygulamasının tekrar başlatılmasına ilişkin açıklama ve girişimleri değerlendiren AB Komisyonu, tüm üye ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ilgili protokolünü imzaladığını, AB’ye üye olmak isteyen ülkeler için de ölüm cezası uygulamasının kaldırılmasının bir ön koşul olduğunu hatırlattı.

  İzlanda’dan Türkiye’ye idamdan arındırılmış bölge

  Avrupalı tüm liderlerden Polonyalı ikizlerin kampanyasına tepki yağıyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkanı Rene van der Linden, "Batı’daki İzlanda’dan doğudaki Vladivostok’a, kuzeydeki Norveç’ten Güneydoğu’daki Türkiye’ye kadar idam cezasından arınmış bir kuşak oluşturmak temel amaçlarımızdan biridir." dedi ve şöyle devam etti: "Geri getirilmesini teklif etmek bile, her bireyin temel insanlık değerlerine saygı üzerine kurulu ortak değerlerimize doğrudan bir saldırıdır."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı