Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İçtüzük baskını

  Hürriyet Haber
  27.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.01.2012 - 00:07

  CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce’nin öncülüğünde yaklaşık 50 CHP milletvekili, genel kurul çalışmalarındaki konuşma sürelerini yeniden düzenleyen İçtüzük Teklifi’nin görüşüldüğü Meclis Anayasa Komisyonu’nu bastı. Düzenlemeyle muhalefetin sesinin kısılmaya çalışıldığını savunan İnce, “Gerekirse 10 yıldır yaptığımız muhalefetin 10 katını yapacağız. Bunu geçirmeyeceğiz, bu faşizmdir, direneceğiz” dedi. Burhan Kuzu’nun başkanlığında toplanan TBMM Anayasa Komisyonu’na İnce’nin yanı sıra AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli ve MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır da katıldı. Muhalefet milletvekilleri, teklifin AK Parti’nin beş grup başkan vekilinin imzasıyla hazırlandığını anımsatarak, tüm partilerin uzlaşısı sonucunda bir düzenleme yapılmasını talep ettiler. İnce, “Sizin derdiniz muhalefetin sesini kısmak. Genel kurulda muhalefetin en ateşli olduğu anda konuşturmamak. TBMM’yi AKP Genel Merkezi haline getirmeye çalışıyorsunuz. Bu AKP’nin iç tüzüğü oluyor. CHP’nin direnci karşısında şaşkınlığa uğrayacaksınız” diyerek, teklifin geri çekilmesini istedi.

  Rejim meselesi oldu

  MHP Grup Başkan Vekili Şandır da, “İkide bir kendi ayağına vurmak sadistçe bir yaklaşım. Bu gündem değiştirme operasyonu mudur? Onu da anlamak istiyoruz. Yanlış bir tavır. Bu değişikliğin bütün partilerin katıldığı bir uzlaşı içinde yapılması gerekir” dedi. MHP’li Komisyon üyesi Faruk Bal da, “Bu içtüzük meselesi olmaktan çıkmış, bir rejim meselesi olmuştur” tepkisini gösterdi.

  Muhalefetin eleştirilerini yanıtlayan AK Parti Grup Başkan Vekili Canikli, geçen yıl bütün partilerin eşit yaklaşımı ile bir düzenleme yaptıklarını belirterek, “Ancak CHP buna sıcak bakmadı ve bir sonuç alamadık. Muhalefet konuşacaktır. Konuştukça iktidar güçlenir. Burada en ufak bir muhalefetin sesinin kısılması gibi bir durum söz konusu değildir” savunmasını yaptı. Salondaki emniyet amiri CHP’lilerin tepkisi sonrasında dışarı çıktı. Muhalefet teklifin geri çekilmesi talebinde bulundu. AK Parti’den olumlu yanıt alamayan CHP, MHP ve BDP’li üyeler, maddelerin görüşülmesine geçildiğinde komisyon salonunu terk etti. Teklif, AK Partili üyelerin oylarıyla komisyonda kabul edildi. Muhalefetin konuşma sürelerini kısaltan teklif, genel kurul çalışma saatlerini 14.00 ile 20.00 arası olarak belirlerken, genel kurulda söz kesmeyi, şahsiyetle uğraşmayı, döviz ve pankart getirmeyi, çalışma düzenini bozucu herhangi bir materyali genel kurul salonunda bulundurmayı ve bu türden hareketlerde bulunmayı da yasaklıyor. /images/100/0x0/55eaec2bf018fbb8f89f508e

  İşte Dikmenli örgüt üyeleri

  Hasan TÜFEKÇİ / ANKARA
   CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Dikmen Vadisi’ndeki kentsel dönüşümde evleri yıkılacak ailelerin sorunlarını TBMM’ye getirdi. Ailelerle birlikte basın toplantısı düzenleyen Gök, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ‘Ortalığı karıştıracaklar, örgüt üyeleri’ dediği kişileri size takdim ediyorum. Karne günü evlerine geldiklerinde Melih Gökçek’ten top, balon beklerken, ertesi gün evlerinin yıkılacağı haberini öğrendiler” dedi. Çocuklar, ellerinde karnelerle basın toplantısına geldiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı