İcra Kurulu toplanıp, ‘toplanmama’ kararı aldı

Hürriyet Haber
03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


<ı>Çiğdem TOKER/ANKARA

IMF'nin 1.5 milyar dolarlık krediye ilişkin kararını ertelemesi, dün akşam Hazine Müsteşarlığı ile Washington arasında yoğun bir telefon diplomasisine yol açtı. Bu görüşmeler sırasında, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun erteleme kararını, sabah saatlerinde kendi aralarında yaptığı ‘gayrıresmi’ toplantıda aldıkları ortaya çıktı.

Hazine yetkilileri, IMF ile yaptıkları görüşmelerde toplantının tarihi konusunda somut bir talepte bulunmadı. Ancak ‘‘Ne kadar çabuk yapılırsa, o kadar iyi olur’’ mesajını iletti. Bu mesaja yanıt olarak da IMF'den, Başkan Horst Köhler'in açıklamasındaki gibi ‘‘Yeniden bir bakacağız’’ geldi.

Ertelenen toplantının ne zaman yapılacağı konusunda, dün akşam Cenevre'den Washington'a hareket eden Devlet Bakanı Kemal Derviş'in yapacağı görüşmeler belirleyici olacak.

‘‘IMF'nin ertelemesine gerekçe olarak Telekom yönetimini göstermesi sürpriz mi oldu?’’ sorusuna, ekonomi yönetiminden bir kaynak, ‘‘Doğrusunu söylemek gerekirse hayır. Bunun işaretlerini almıştık’’ yanıtını verdi.

Ekonomi bürokratları, konunun geldiği aşamada, artık ‘siyasi bir boyuta taşındığının’ altını çiziyor. Bir yetkili, ‘‘Gelinen nokta tatsız. Ama, İcra Direktörleri'nin resmen toplanarak krediyi serbest bırakmama kararını alma ihtimalinden daha kötü değil’’ yorumunu yaptı.

IMF'nin toplantıyı ertelemesine gerekçe olarak, Telekom'un yeni yönetimine dönük hoşnutsuzluğunu göstermesi, ‘‘Telekom, yeni bir olağanüstü genel kurula mı çağrılacak?’’ sorusuna yol açtı.

Türk Telekom hisselerinin sahibi sıfatıyla, Hazine'nin istediği an Telekom'u yeni bir olağanüstü genel kurula çağırma hakkı mevcut. Ancak geçen haftaki krizin, Hükümet düzeyinde sağlanan bir uzlaşmayla çözülmesinin bile IMF nezdinde sonuç vermemesi, yeni bir açmaz doğurdu.

Geçtiğimiz hafta Telekom atamaları krizi, Başbakan Bülent Ecevit'in devreye girmesi ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın arabuluculuğuyla çözülmüştü. Bu arada Köhler'in açıklamasının hemen ardından Emlakbank yasasına ilişkin Köşk'ten gelen onay haberi de IMF'nin Ankara Temsilcisi Odd Per Brekk tarafından anında IMF merkezine iletildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı