MALATYA HABERLERİ

İçme Suyu Master Projeleri Hazırlanıyor

IHA
05.10.2015 - 15:33Son Güncelleme : 05.10.2015 - 15:34

MASKİ GENEL MÜDÜRÜ DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR, MASTER PROJELERİNİN HAZIRLANDIĞINI İFADE ETTİ.

IHA

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, kent merkezindeki içme suyu şebekesinin rehabilitasyonu için hazırladıkları projenin ihalesinin yapıldığını ifade etti.
Malatya genelinde su ve kanalizasyon çalışmalarını sürdüren MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Battalgazi ve Yeşilyurt merkez ilçelerine bağlı tüm mahallelerin içme suyu alt yapısını Avrupa standartlarına kavuşturmak için ilk adım atıldı. Malatya’nın gelecek 30 yıllık içme suyu şebeke hattının ve tesislerin rehabilitasyonu çalışmalarına ihale sonrası başlandığını kaydeden Dr. Özdemir, “Daha yaşanabilir bir Malatya için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Şehir içi asbest, font ve Pvc boruların değiştirilip, yeni modern boruların inşaatı ve yeni içme su kaynaklarının Malatya’ya kazandırılması için yürütülen projenin ihale aşaması tamamlandı ve yüklenici firma çalışmalara başladı. Malatyalı hemşehrilerimizin göreve geldiğimiz günden bu yana içme suyu kalitesinin iyileştirilmesi ile ilgili talepleri oluyordu. Teknik açıdan problemli olan şehir içi şebekemizin revizyonu gerekmektedir. Bu nedenle, Malatya içme suyu şebeke sisteminin iyileştirilmesi ve teknolojik olarak günümüz gereksinimlerine uygun hale getirilmesi amacıyla acil çalışmalara başladık. Bu çalışmaların yapılması için yapılan ihale Idrostudi adlı İtalyan firmasında kalmış olup firma çalışmalarına başlamıştır” dedi.
Özdemir, proje ile ekonomik ömrünü doldurmuş şebeke sistemlerinin yenilenmesi ve ihtiyaç duyulan bölgelerde ve yeni yerleşim alanlarında gerekli hatların dizaynı yapılacağını kaydetti. Özdemir, "Proje ile hali hazırda işletilmekte olan içme suyu ana dağıtım depolarının kapasite ve fiziki şartlarının yeniden dizayn edilerek iyileştirilmesi ve ihtiyaç duyulması halinde yeni tesisler inşa edilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında suyun kaynaktan aboneye ulaştırılması sürecinde ölçülebilir bir içme suyu sistemi oluşturularak, işletme kolaylığı sağlanacaktır. Malatya merkezde sorunlu olan, sürekli arıza yapan asbest, font ve Pvc boruları değiştirme imkanı bulacağız. Bu çalışma neticesinde içme suyu kalitemiz daha da iyileştirilirken, teknik olarak hem şebeke sistemimiz hem de tesislerimiz modern bir hale getirilmiş olacaktır. Hatların eski olmasından dolayı arızalar meydana geliyor, bu arızalardan dolayı su kesintileri yaşanıyor, hem maddi hem de manevi tahribata neden olmaktadır. Bu proje sayesinde Malatya bu sorunlarından kurtulmuş olacak ve içme suyu ana şebeke hatlarını ile su depo ve tesislerimiz modernize edilip rehabilite edilerek, teknik açıdan eksikliklerimizi tamamlayacağız. Proje süresi 420 gün olup, gerekli tespitlerin yapılmasının ardından 150. günden sonra saha imalatlarına geçilecektir. Bu kapsamda Malatya merkez içme su sistemi kolay işletilebilir, sade ve su kesintilerinin en az olacağı şekilde uzaktan kontrol sistemlerinin yoğun kullanılacağı şekilde dizayn edilecektir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden İçme Suyu Master Projeleri Hazırlanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 15 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İçme Suyu Master Projeleri Hazırlanıyor haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   15:52
  • Akşam
   18:26
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı