Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İçişleri: Jandarmanın şehir içinde çalışması yasal

  ANKA
  24.02.2006 - 11:46 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı, jandarma birimlerinin valiliklerin izniyle şehir içinde çalışmalarını eleştiriye yönelik haberlerin fedakar bir şekilde görev yapan güvenlik güçlerini incittiğini, uygulamanın yasal olduğunu bildirdi.

  İçişleri Bakanlığı, jandarmaların valilik izniyle kent sınırları içinde çalışmalarının yasalara uygun olduğunu bildirdi
  İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Jandarma’nın, mevzuata aykırı olarak polis görev alanı olan kent içinde de çalışma yürüttüklerine yönelik eleştirel haberlere değinildi.

  Kolluk gücü olan polis ve jandarmanın görev alanları ve yetkilerinin kanunlarla belirlendiğini hatırlatan İçişleri Bakanlığı, "Kolluk kuvvetlerimiz tüm faaliyetleriyle ilgili yetkilerini kanunlardan alırlar. Kolluk kuvvetlerimiz güvenlik açısından gerek görülmesi halinde mahalli en büyük Mülki İdare Amirinin onayıyla ortak çalışma yapabildikleri gibi zaman zaman münferit olarak biri diğerinin görev bölgesinde de kendi görev bölgesindeki bir faaliyetin devamı veya uzantısı niteliğinde yine mülki idare amirinin onayıyla takip edilen olaya münhasır ve bunla sınırlı olarak faaliyet gösterebilmektedirler" dedi.

  Bakanlık, bu çalışmaların tamamen kanunların ve İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış oludğu genelgeler çerçevesinde yürütüldüğünü belirtirken, "Basın yayın organlarında yer alan bahse konu haberlerdeki Jandarma birimlerinin yürüttükleri faaliyetler de kanunların çizdiği sınırlar dahilindedir. Kolluk kuvvetlerimiz kanunların kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde ülkemizin ve milletimizin güvenliği için günün 24 saati cansiperane bir şekilde görev yapmaktadırlar. Fedakar bir şekilde görev yapan güvenlik güçlerimiz bu tür gerçeklerle bağdaşmayan haber ve yorumlardan incinmektedir" açıklamasını yaptı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı