İçişleri Bakanı May: Yabancı öğrencileri ülkelerine yollayacağım!

Birce BORA / LONDRA
21 Aralık 2014 - 10:33Son Güncelleme : 21 Aralık 2014 - 10:33

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, İngiltere’de eğitim gören tüm yabancı öğrencilerin mezun olur olmaz ülkelerine dönmesini garanti edecek yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Bakan May, Muhafazakar Parti’nin 2015 yılındaki genel seçimlerde bir kez daha iktidara gelmesi durumunda “İngiltere’nin aldığı öğrenci göçünü sıfıra indirecceğini” söyledi.

İçişleri Bakanı uygulamaya sokmak istediği yeni sistem kapsamında İngiltere’deki okullardan mezun olan yabancı öğrencilere çalışma vizesi verilmesini engelleyeceğini açıkladı. Bakan May bu kişilerin İngiltere’de çalışmak istiyorlarsa ülkelerine dönüp vize başvuru yapmak zorunda kalacağını söyledi.

Şu anda İngiltere’de eğitim gören öğrenciler iş bulmaları durumunda ülkeyi hiç terk etmeden çalışma vizesi alabiliyor. Ulusal İstatistik Kurumu’nun yayınladığı rakamlara göre geçen yıl İngiltere’de AB vatandaşı olmayan 121 bin öğrenci giriş yaptı ancak sadece 51 bin yabancı öğrenci ülkeyi terk etti.

May’in yabancı öğrencilerle ilgili planı hem parti içinde hem de koalisyonda büyük tartışma yarattı.

Koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti May’in göç ile ilgili sert politikalarını asla desteklemeyeceklerini belirtirken, Muhafazakar Parti’nin önde gelen isimleri de May’in liderliği Cameron’dan devralabilmek için bu tip tasarılarla partinin sağ kanadına kur yaptığını iddia etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı