Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İçişleri Bakanı Irak'a gitti

  A.A.
  20 Aralık 2009 - 11:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 12:37

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye-Irak ve ABD arasında bakanlar düzeyinde yapılacak Ana Komite Toplantısına katılmak üzere özel uçakla Bağdat'a gitti.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, sivil ve askeri yetkililerden oluşan heyetle Bağdat'a gideceğini belirterek, “Üçlü Mekanizma Toplantıları”nın 19 Kasım 2008'den bu yana devam ettiğini söyledi.
  Terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığına son verilmesi amacıyla atılacak adımların ve yapılacak işbirliği unsurlarının ele alındığı Üçlü Mekanizma Toplantıları'nda bugüne kadar belirli bir ilerleme sağlandığını ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

  “Ancak bu ilerleme henüz bizim talep ve beklentilerimize cevap verecek düzeyde değildir. Biz Iraklı kardeşlerimizin ve ABD'li müttefiklerimizin de aktif desteğiyle PKK'nın Irak topraklarındaki varlığına tamamen son verilmesini, kampların kapatılmasını, elebaşılarının yakalanarak Türkiye'ye iade edilmesini, özetle Irak topraklarından kaynaklanan terör tehdidine son verilmesini istiyoruz. Amacımız budur. Bu konudaki beklentilerimizi Bağdat'ta bir kez daha dile getirecek ve 28 Temmuzda yapılan son Ana Komite Toplantısı'ndan bu yana kaydedilen gelişmeleri değerlendireceğiz.”
  Terör örgütünün Irak'ın Kuzeyi'ndeki faaliyetlerinin, başlattıkları “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesine” zarar verdiğini, bu süreçte atılmak istenen adımları engellediğine dikkati çeken Atalay, “Demokratik açılım mücadelesindeki kararlı tutumumuzu ifade edeceğiz. Daha somut sonuçlar ve kararlarla Irak'tan döneceğimizi umut ediyorum” dedi.

  Beşir Atalay, Bağdat'tan sonra, Irak'ın Ulusal Güvenlik'ten sorumlu Devlet Bakanı El Vaili ile birlikte yarın Erbil'e geçeceğini belirterek, burada yapılacak toplantının da Bağdat'taki toplantının devamı niteliğinde olacağını bildirdi.

  Erbil Ofisi'ni ziyaret edeceğini ve alandaki faaliyetleri görüp, koordine edeceklerini anlatan Atalay, Erbil'de Irak'ın Kuzeyi'ndeki Bölgesel yönetimin yetkilileriyle de görüşmelerin öngörüldüğünü söyledi.

  Bu ziyaretin, Irak ve ABD ile terörle mücadele alanındaki işbirliğine katkıda bulunacağına inandığını dile getiren Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa bir süre önce yaptığı ABD ziyaretinin ardından yapacağı bu ziyaretin önemli olduğunu vurguladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı