Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İçişleri Bakanı Güler: Her tweet’e inanmayın

  Hürriyet Haber
  07.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Güler, Gezi Parkı olaylarında yaralanan 79 kişinin hastanede bulunduğunu, bunlardan 4’ünün hayatı tehlikesinin sürdüğünü 8’inin de yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

  Güler, sosyal medyada yazanlara teyit edilmeden inanılmamasını isteyerek, “Demokratik hak arama özgürlüğü kapsamında başlayan eylemi sabote etmek isteyen provokatörlerin tuzağına düşülmemesi gerekiyor” dedi.

  İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı olayları sırasında şimdiye kadar 915 vatandaşın hastanelere kaldırıldığını, bugün itibariyle 79 kişinin hastanelerde yattığını bildirdi. Güler, 4 kişinin hayati tehlikesinin bulunduğunu, 8 kişinin de yoğun bakımda olduğunu kaydetti. Muammer Güler, bu süreçte 516 güvenlik görevlisinin de yaralandığını söyledi. Güler ayrıca İstanbul’da 6 ve Ankara’da 1 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığını belirterek, diplomatik pasaportu bulunmayan bu kişilerin 2’sinin Fransız, 1’inin Yunan, 1’inin ABD, 1’inin Alman, 2’sinin de İran vatandaşı olduğunu kaydetti. Güler olaylarda 280 işyeri, 103 polis otosu, 259 özel araç, 1 konut, 1 polis merkezi, 5 kamu binası, birisi CHP, 11’i de AK Parti teşkilatlarına ait 12 binada hasar meydana geldiğini açıkladı. Bakan Güler, dün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

  TWITTER UYARISI

  “Sosyal medya kullanıcıları teyit etmeden okuduklarına inanmasın. Son güne kadar 117 gözaltı vardı ama şu anda İzmir’deki 1-2 kişi dışında gözaltı bulunmuyor. Hiç kimsenin hak arama özgürlüğünü kısıtlama meraklısı değiliz. Böyle bir niyetimiz de bulunmuyor. Hak arama özgürlükleri meşru sınırlar içinde kaldığı sürece de herhangi bir müdahale söz konusu değildir, olmayacaktır

  PROTESTO BOYUTUNU AŞTI

  Zararlar 70 milyonu aştı. Olaylar Gezi Parkı protestosu boyutlarını aştı. Bu eylemlerle içeriden dışarıdan ajitasyon ve yönlendirmeyle toplumda derin yaralar açıyor. Hukuksuzluğu meşrulaştırma çabasındaki marjinal gruplar zemin tutmaya; çatışma ortamı içinde şiddet yaratmaya çalışıyorlar. Hak aramanın fikir özgürlüğünün yeri vardır. Hakkı aramanın yolları yasal yollarla çizilmiştir. Hak arama özgürlüğü, şiddete dönüşmüş öfkeyi meşru kılamaz.

  GÖRÜNTÜLER İNCELENİYOR

  Hiç kimsenin hukuksuzca, demokrasi dışı işgal eylemi yapma, çevrede oturanlara, yoldan geçenlere zarar verme lüksü ve hakkı yoktur. Polis de bizim polisimizdir. Bilinçle hareket etme noktasında hareket ediyorlar. Orantısız güç kullanımına ilişkin tespitlerle twitter’dan gönderilen görüntülerden yararlanarak bu iddiaları müfettişlerce ayrıntılı şekilde inceliyoruz. Müdahale ederken orantılılık ilkesi esastır. Verilen zarara, illegal örgütlerin kışkırtmalarına, molotoflu şiddete rağmen polis kendisine verilen yetki çerçevesinde görevini yapacaktır. Yanlış yapan varsa gerekli işlem yapılacaktır.

  SAĞDUYULU VATANDAŞA TEŞEKKÜR

  Eylemlere katılan sağduyulu vatandaşlara teşekkür ediyorum. Demokratik hak arama özgürlüğü kapsamında başlayan eylemi sabote etmek isteyen provokatörlerin tuzağına düşülmemesi gerekiyor. Ne kadar manipülatif mesaj yazıldığını açıkça görüyoruz. İnsanların öldüğü, panzerlerle gençlerin ezildiği gibi gerçekten hiç gerçekle alakası olmayan mesajlar atıldı. Her mesaj inanıp ona göre de yargılama yapılmamalıdır. Sosyal medyada ciddi bilgi kirliliği yaratanların varlığı gözlendi. Sosyal medya kullanıcısı, okuduklarını teyit etmeden inanmasın. Türkiye’de yaşananlar yabancı basında bilinçli şekilde çarpıtılıyor. Bunlar marka değerini, ekonomiyi, güven ortamını engelleyen işlerdir. Kaostan, sokak eyleminden kimse bir şey bulamaz. Bulsa da kimsenin hayrına olamaz. Meşru yol seçimlerdir.” ANKARA


   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı