« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İçimizdeki İrlandalılar

Ankete katılanların tam yüzde 88.5’u, “Güney Afrika’ya gitmek İrlanda’nın hakkıydı” seçeneği için oy kullandı. Kendi takımlarının final vizesini hakettiğini düşünenler ise yüzde 11.5’te kaldı.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME

İşte Henry'nin elle düzeltip ortaladığı pozisyon / WEB TV

Henry topun eline değdiğini kabul etti

2006 Dünya Kupası’nın finalisti Fransa, hem 2010’a zor da olsa katılacak olmanın sevincini, hem de bu hakkı tartışmalı bir golle kazanmanın utancını yaşıyor. İlk maçta deplasmanda 1-0 yendiği İrlanda Cumhuriyeti’ne Paris’te aynı sonuçla boyun eğen Fransızlar, G.Afrika vizesini uzatmalarda aldı. Ancak 1-1’lik skoru ilan eden William Gallas’ın golü öncesi Thierry Henry’nin açık biçimde elle oynaması unutulmayacak bir hakem hatası olarak tarihe geçti.

Bilet ‘ellerimizde’

Maç tekrarlanmayacak
İrlanda Adalet Bakanı Dermot Ahern, tartışmalı maçın yeniden oynanmasını talep etti. Konuya ilişkin FIFA’ya çağrıda bulunan Ahern, ‘’Bu sonuç böyle olduğu gibi kalırsa, hile yapan kazanır gibi bir duruma destek verilmiş olunacak’’ dedi. Ancak FİFA maçın tekrarının söz konusu olmadığını açıkladı.


Fransa’da hemen hemen tüm spor basını, pozisyonu Maradona’nın ünlü golü ile bağdaştırdı. Manşetlerinde Arjantinli yıldızın İngiltere’ye attığı gole gönderme yapan gazetelerden L’Equipe: “Tanrı’nın Eli” başlığını atarken, “Dünya Kupası bileti Fransa’nın ellerinde” ifadelerini kullanarak, hakem hatasına vurgu yaptı. Liberation da “Fransa, Henry’nin eliyle Dünya Kupasına gidiyor” diyerek, ironik bir yorum yaptı.

Bu arada ülkenin en saygın gazetesi Le Monde, sayfalarında “Dünya Kupası’nı Fransa mı hak etti, İrlanda mı?” konulu bir anket düzenledi. Ankete katılanların, yüzde 88.5 gibi ezici çoğunluğunun “İrlanda” yanıtını vermesi dikkat çekti. Bu futbolla Güney Afrika’da hiçbir şey yapamayacaklarını savunan Fransızlar’dan, “Biz hakettik” diyenlerin oranı ise sadece yüzde 11.5’de kaldı.

İRLANDA BASINI ÖFKELİ

· Irish Mirror: (Henry’yi kastederek) Sahtekâr
· Irish Sun: (Yine Henry’yi kastederek) Kurbağanın Eli
· Irish Times: Tanrı’nın Eli Bölüm ll
· Irish Examiner: Düpedüz Kazıklama
· Irish Star: Soyulduk
· The Irish Independent: Silahlı Soygun... Büyük adaletsizlik... Hakemin budalaca hatası Dünya Kupası’na Fransa’yı gönderdi.

İSPANYA BASINI DALGA GEÇTİ

· Marca: Eller Yukarı! Fransa, skandal bir golle Dünya Kupası’na gidiyor.
· As: Hakem Martin Hansson, UEFA Başkanı Michel Platini’ye iyilik yaptı.
· El Pais: Fransa, İrlanda’nın elinden hile ile kurtuluyor.
· El Mundo: Tüm eller Henry’i işaret ediyor.
· Sport: Hakeme göre Henry’nin eli, Tanrı’nın eli.

Facebook’ta ‘Henry özür dilesin’ grubu kuruldu

FRANSA-İrlanda maçının ardından internetin ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta , “Henry, İrlanda Cumhuriyeti’nden özür dilesin” grubu kuruldu. Grubun üye sayısı kısa süre içinde 10 bin kişiye yaklaştı. Pozisyonun kahramanı Henry ise, “Evet elle oynadım. Ama hakem ben değilim. Buna o karar vermeliydi” derken, İrlanda Milli Takımı Teknik Direktörü Giovanni Trapattoni de “Hakem Henry’ye bile sorsa, eminim elle oynadığını itiraf ederdi” diye konuştu.

En ünlüsü Maradona’nın elle attığı gol

FUTBOLDA elle atılan goller deyince akla ilk olarak Diego Maradona’nın, 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere’ye attığı gol geliyor. Bir hava topunu kafaya çıkıyormuş görüntüsü verip elle filelere gönderen Arjantinli yıldız, pozisyon sorulduğunda “O benim elim değil, Tanrı’nın eliydi” diyerek, İngilizleri iyice çileden çıkarmıştı.

Anelka da atmıştı

Türk futbolunda ise elle atılan en ünlü goller, Fenerbahçe’de Anelka’nın Konyaspor’a ve Nobre’nin Çaykur Rizespor’a atttığı goller ile Beşiktaş’ta Burak’ın yine Konyaspor filelerine gönderdiği toplardı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz