Gündem Haberleri

  İçimden geldi öptüm, günah mı

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir resepsiyonda Kutan'ı ‘‘şapur şupur’’ öptüğünü söylediği için FP'nin ‘‘Mahkemede hesap soracağız’’ diyerek tepki gösterdiği İsveç Büyükelçisi'nin Türk eşi Nil Liljegren olanlara şaşırdı.

  İSVEÇ Büyükelçisi Henrik Liljegren'in Türk eşi Nil Liljegren, kendisine ‘Öpücük davası’ açacağını açıklayan FP'ye yanıt verdi: ‘‘Recai Kutan çok tatlı, sempatik, güler yüzlü, babacan bir insan. İçimden geldi öptüm. Bir beyefendiyi öpmek günah mı Türkiye'de?’’ ‘‘Ben öpünce şaşırdı ama bir tepki de göstermedi’’ diyen Sefire, şöyle ekledi: ‘‘Kuran'ı Kerim'i yeniden okumaya başlayacağım. Ayıp mı, günah mı bir başkasını öpmek? Biz öyle yetişmedik çünkü...’’ Liljegren, FP'nin büyük tepkisini çeken ‘Yobazlar’ sözünü de onlar için söylemediğini belirterek, şöyle dedi:

  YOBAZ YOK MU?

  ‘‘Ben bunu yobazlar için söyledim. Yok mu yobaz Türkiye'de? Zaten yobazlardan oluşan bir partinin Atatürk'ün Meclisi'ne girmesine izin verirler mi? Ben bunu FP için söylesem zaten kıyamet kopardı Türkiye'de. Türkiye'de yobazların olduğunu aklı başında, memleketin iyiliğini düşünen herkes, her insan söylüyor. Ordumuz da söylüyor, Vural Savaş da söylüyor.’’ Liljegren, FP'nin kendisi hakkında dava açacağını sanmadığını da belirterek, şunları söyledi: ‘‘Kutan'ı öpmem insani bir şeydi. Sempatik bir öpüşmeydi. Belki, ‘şapur şupur yarabbi şükür' sözüne alınmış olabilirler, ama ben o sözün ayıp bir şey olduğunu da bilmiyordum. Ama halk dilinde de böyle denmez mi? Hay bu sözü söylemez olsaydım. Büyük bir hata mı ettim, bu sözü söyleyerek? Ama ben bu işin öyle büyüyeceğini zannetmiyorum. Şu anda Türkiye'nin çok problemi var. Bence herkesin bunlarla ilgilenmesi gerekir. Tamam, bu konuda çok hassaslar ama ben kimseden özür dilemeyeceğim bunun için. Bir yanlış anlama olduysa bunu da düzeltirim. Mesela en uygun zamanda kendisiyle görüşüp bir yanlış anlama olduğunu söylerim.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı