"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

İçimdeki deniz

Denizde ya da küvette, su bardağında ya da bir krem kutusunda... Su, bilinen en mucizevi güzellik iksiri... Vücutta yeni enerjiler açığa çıkaran bu yaşam kaynağı hakkında her şeyi biliyor musunuz?

Yosunun yeni imajı

Yosunun normal şartlarda doğrudan küvete girmesi mümkün değil. Ne yazık! Oysa ki, dozunda kullanıldığında bu bitkinin vücut üzerinde inanılmaz etkileri bulunuyor. Öncelikle vücuttaki ödemi atıyor, bileşimindeki belirli enzimler sayesinde de yağ hücrelerini etkisiz hale getiriyor. Ayrıca vitamin, mineral, şeker ve protein içerdiğinden, zayıf düşmüş bağ dokusu üzerinde destekleyici etkisi bulunuyor. Siz de kendinize küvetinizde küçük bir ritüel hazırlamak istiyorsanız, işe farklı markaların özel yosunlu banyo ürünlerinden edinmekle başlayabilirsiniz.

Yaşamsal ikili: Su + Tuz

Deniz ve insan... Aslında birbirine inanılmaz derecede benziyor. Tuzlu su ve kan plazması, kimyasal olarak birbirlerine oldukça yakınlar. Her ikisinde de aynı mineraller, magnezyum, fosfor ve brom bulunuyor. Bunun yanı sıra tuz ciltteki suyu aldığı ve kan dolaşımını harekete geçirdiği için cilt dokusunun daha sıkı görünmesini sağlıyor. Deniz tuzunu banyonuza taşımak için 500 gr. deniz tuzunu su dolu küvete boşaltın ve 20 dakika boyunca bu suyun içinde vücudunuzu dinlendirin.

Üzüm çekirdeğini nasıl bilirsiniz

Birçoğumuz onu lezzetli bir meyve olarak tanıyor, ama çekirdeklerinin bilinen en güçlü doğal anti-oksidan olduğundan habersiz! Oysa üzüm çekirdeği, E vitamininden 50, C vitamininden ise 20 kat daha etkili.

Kalitesi yetiştirildiği bağlarla ölçülen üzüm, özellikle son birkaç yıldır kozmetikçilerin de favori maddesi... Doğal anti-oksidan etkisi nedeniyle, artık kremlerin içinde de kadınlara sunuluyor. Sağlıkla ilgili faydaları ilk kez Fransa’da keşfedilen üzüm çekirdeği, yaklaşık 40 yıldan bu yana Avrupa’da yoğun bir biçimde kullanılıyor.

Peki, küçücük bir üzüm tanesinin vücudumuza nasıl bir etkisi var? Dış etkenlerin (sigara, alkol ya da kirli hava) vücudumuzda oluşturduğu kimyasal reaksiyonlar, onun anti-oksidan özelliği sayesinde etkisiz hale geliyor. Üzüm çekirdeğinin işlevi bu kadarla da kalmıyor. Yanı sıra bağ dokusunu da güçlendiriyor. Cildin daha sıkı ve elastik hale gelmesini sağlıyor. Ayrıca yaşlılık lekelerindeki yararları da biliniyor.

Anti-oksidanların öyküsü

Serbest radikaller kirli havada, sigara dumanında, bitki koruma ilaçlarında, bozulmuş gıdalarda ve normal vücut metabolizmasında bulunuyor. Bunların en olumsuz özelliği ise vücuttaki hücrelere saldırarak tahribat yaratmaları... İnsan vücudundaki her hücre günde ortalama 10 bin serbest radikalin saldırısına maruz kalıyor. Serbest radikallerden tümüyle kaçmak ise olanaksız. Çünkü vücudumuzda gerçekleşen her işlemde, her aşamada bu bileşikler doğal olarak ortaya çıkıyor.

Anti-oksidan savunma sistemi yeterince iyi çalışmadığında, anti-oksidan besinleri yeterince tüketilmediğinde ya da anti-oksidan etkili ek desteklerden yararlanılmadığında ise serbest radikaller hücrelere zarar vererek birçok hastalığın (kanser, ateroskleroz, yaşlanmaya bağlı oluşan kardiyovasküler hastalıklar ve merkezi sinir sistemi hastalıkları gibi) başlangıcına zemin hazırlıyor. Tabii erken yaşlanmaya da neden oluyor.

Esneyin, güçlenin, şekillenin

Yaz aylarında ihtiyacınız olan enerji ve esnekliği yeniden kazanmanız hiç zor değil. Sizi yazın en favori programından haberdar etmek istiyoruz; Stretch&Tone... Klasik nefes ve esnetme programına kasları güçlendiren ve şekillendiren figürlerin eklenmesinden oluşan bu dersi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği açıkhavada yapılıyor olması.

Stretch&Tone, belirli kas gruplarına yönelik hareketlerle kasların güçlendirilmesini ve bölgesel incelmeyi sağlıyor. Bu derste aynı zamanda esnetme hareketleri de öne çıkıyor. Esneme hareketlerinin yoğun kullanımı, tüm vücutta rahatlama sağlarken, ders sonrası laktik asitten dolayı oluşan ağrılar yaşanmıyor. Stretch&Tone’un bir diğer özelliği de nefes açıcı egzersizlerin de kullanılması. Bedensel ve zihinsel rahatlama için tüm hareketler toprak zeminde ve çıplak ayakla yapılıyor.

TATİL HİSSİ YAŞATIYOR

Essporto Health&Fitness Club’da haftada 2 gün 1’er saat, uzman eğitmenler tarafından verilen Stretch&Tone dersi düzenli olarak yapıldığında, esneklik ve kuvvet kazandırıyor ve vücudu şekle sokuyor. Açıkhavada, yeşillikler içinde, toprak zeminde ve rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yapılan ders, gündelik yaşamın getirdiği stresten uzaklaşmayı sağlıyor.


Stresten arınma zamanı

Bu yaz ailenizle mükemmel bir tatil geçirirken aynı zamanda kendinizle baş başa olacağınız bir mekana gitmeyi düşünür müsünüz? VIP hamamında kendinizden geçtiğiniz, gevşetici masajlarla stresten uzaklaştığınız ve ruhunuzu dinlendirdiğiniz... Hayata bıraktığınız yerden enerjik bir şekilde başlamak istiyorsanız, o zaman size spa cenneti Antalya’nın Belek ilçesinde geçtiğimiz aylarda açılan yepyeni bir mekan önermek istiyorum.

Ela Quality Resort, mükemmel bir tatilin yanı sıra "Wellness" spa merkezindeki özel bakımlarıyla da dikkat çekiyor. Stresten arındırma ve yenilenme bakımlarının yanı sıra cilt bakımı, selülit tedavisi, zayıflama ve masaj programları da bulunan merkezde, tatil boyunca gelen misafirlere kişiye özel bakımlar uygulanıyor.
X