İÇDAŞ’ın termik santrallerine “Enerji Oscarı" ödülü verildi

Hürriyet Haber
25 Eylül 2013 - 13:45Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 13:45

İÇDAŞ, Çanakkale Biga’daki Bekirli Termik Santrali ile “Kömür Kategorisi”nde Enerji Oscar Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı ödül geçtiğimiz yıl İÇDAŞ’ın Değirmencik Termik Santrali’ne verilmişti.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Enerji Oscar Ödülleri, “Termik Santraller” ve “Yenilenebilir Santral” başlıklarıyla iki katagoride düzenlendi. Termik Santral kategorisinde ise Doğalgaz, Kömür ve Atık Isı projeleri ödüllendirildi. İÇDAŞ'a Bekirli Termik Santrali “Kömür Kategorisi” nde Enerji Oscarı’nın sahibi oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen törende ödül İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e verildi.

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, Çanakkale’de bugüne kadar 5,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“İÇDAŞ, 2013 yılı sonu itibari ile yatırımlarını 6 milyar dolara ulaştıracak. Bu yatırımları yaparken çevresel değerleri hep birinci önceliğimiz oldu. Dünyanın en büyük gönüllü kurumsal vatandaşlık girişimi olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne katılım için 10 evrensel ilkeye uyma taahhüdünü verdik. Birleşmiş Milletler, Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza attık. İÇDAŞ, sadece ülkemizde değil, dünyada sözleşmeyi imzalayan ilk ve tek ağır sanayi şirketi oldu. Bekirli Termik Santrali’ndeki emisyon değerleri on-line olarak elektronik ortamda sürekli ölçüm sistemi ile izlenerek kontrol ediliyor. Bugüne kadar tesisimizde ölçülen değerler Avrupa baca gazı emisyon limit değerlerinin altında gerçekleşti."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı