Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ICAC Genel Kurulu sona erdi

  A.A.
  26 Ekim 2007 - 15:10Son Güncelleme : 26 Ekim 2007 - 15:10

  Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC) 66. Genel Kurul toplantısı sona erdi.

   Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ana hammaddesi pamuğun dünyada kaderini tayin eden en üst kuruluş olan konseyin düzenlediği genel kurula 48 ülkeden 600'e yakın delege katıldı.

  Organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, delegelerin 22 Ekim'den bu yana devam eden programda İzmir'de gördükleri ilgiden çok memnun kaldıkları, İzmir'in organizasyondaki mükemmel ev sahipliği yaptığını belirttikleri ifade edildi.

  Açıklamada bir çok delegenin toplantılar bitmesine rağmen turistik nedenlerle Türkiye programını 2-3 gün uzatma kararı aldığı kaydedildi.

  SONUÇ BİLDİRGESİ

  66. Genel Kurul'un sonuç bildirgesi de açıklandı. “Ulusal Rekabet Stratejileri” konulu genel kurulun sonuç bildirgesinde bilim adamlarının pamuk üretim tekniğinin önümüzdeki 20 yıl içinde büyük ölçüde değişeceğine inandığı belirtildi.

  Küresel ısınmayla beraber iklim değişikliğinin topraktaki tuz yoğunluğunu artırabileceği, daha fazla alana böcek yayılabileceği, hastalıkların artabileceği ve mahsul almanın daha zor hale gelebileceğinin belirtildiği bildirgede üretim maliyetinin de yükselmeye devam edebileceği, buna bağlı olarak da yeni teknolojilerin geliştirilmesinin hayati önem kazanacağı kaydedildi.

  Pamuk yetiştiricilerinin iklim değişikliğinden dolayı pek çok stratejik karar almak zorunda kalabileceğinin belirtildiği açıklamada, bilim adamlarının pamukta biyoteknoloji uygulamalarının çoğu zorluğa çözüm sağlayacağına ve biyoteknolojik yolların çok geniş alanda kullanılacağına inandığı da kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı