Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İç ve dış destekçiler cezasını çekecekler

  ANKARA
  04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.09.2012 - 02:13

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak-Beytüşşebap’ta 10 askerin şehit edildiği PKK saldırısına çok sert tepki verdi.

  Gül, bu hain oyunun iç ve dış destekçilerinin cezasını çekeceklerini belirterek, “Kendilerine konjonktürel fırsat doğduğunu zannedenler tarihi yanılgıyı eninde sonunda görecekler” dedi. Gül’ün yazılı açıklaması şöyle: “Milletimize bu büyük acıyı yaşatanlar, bunun hesabını mutlaka vereceklerdir. İnsanlık dışı eylemleri sürdürenler; yapılan reformlara, atılan sağlam demokratik adımlara rağmen, şiddete başvurarak, kan dökerek, kirli emellerini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir. Şu da unutulmasın ki: Bugün kendilerine konjonktürel bir fırsat doğduğunu zannedenler, büyük tarihi yanılgıyı eninde sonunda görecekler ve hüsrana uğrayacaklardır. Devletin şefkatinin, suçsuz insanların korunması konusundaki azami özeninin, asla bir zafiyet olarak görülmemesi gerekir. Türkiye yaşadığı acılar ne kadar büyük olursa olsun, terörle mücadelesini, vatandaşlarının hayat hakkını, temel hak ve özgürlükleri koruyarak, demokrasi ve hukuk içerisinde, topyekûn bir anlayışla sürdürecektir. Teröre karşı amansız bir mücadele veren, emsalsiz fedakarlıklarıyla milletimizin takdirini kazanan  güvenlik güçlerimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.”

  Amacına ulaşmaz

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Kan ve şiddetten beslenen terör bu kez Beytüşşebap’ta hain yüzünü göstermiştir. Tırmandırılmaya çalışılan şiddet ve artırılan terör faaliyetleriyle hiçbir amaca ulaşılamayacağı iyi bilinmelidir.
  BDP, örgütün

  içine hapsoldu

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: BDP’li vekillerin ekmeğine yağ sürmemek açısından dokunulmazlıklar kaldırılmamalı. Bu milletvekilleri örgütün içine hapsettikleri, adeta tutsak aldıkları insanlar. Onların dilini konuşuyorlar, onların yap dediklerini yapıyorlar. Bırakın 400 kilometreyi 4 metreye bile hâkim değiller. (Terör sorununun çözümü için yeniden Öcalan’la müzakereler mi başlamalı?” sorusuna) Öcalan’ı adada unuttular. Bu olaylar yeni olaylar değil. Ancak savaş ya da düşük yoğunluklu savaş olarak nitelendirmek doğru değil. Çatışmalar, verilen zayiat fevkalade ağır. Ama bu terörle mücadeledir. Yaşanan olaylar büyük bir tedirginliğe yol açtı.

  Kandil’i yerle bir et

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: PKK alan ve eylem üstünlüğünü temin etmek için her yola başvurmakta, psikolojik avantaj oluşturmak adına her caniliği vicdansızca hayata geçirmektedir. Artık AKP hükümeti bir karar vermeli, bölücülüğün fitne ve karargâh merkezi olan Kandil’i ve mücavir alanlarını yerle bir etmelidir. Henüz zaman varken, anaları ağlatanları doğduğuna pişman etmeli, Türk devletinin güç ve kuvvetini siyasi kararlılık öncülüğünde ispatlamalıdır. Bu kapsamda Başbakan Erdoğan ve hükümetinin önünde büyük ve tarihi bir sorumluluk durmaktadır. Bilinmelidir ki partimiz niteliği milli olan her müdahale ve hazırlığın yanında olacaktır.

  Yeni sayfa açalım

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Ölümlere karşı hiç kimse sessiz kalmamalı. Ailelere başsağlığı diliyorum. Bu olaya vicdanlı ve ahlaklı bir şekilde bakmak zorundayız. Bu olaydan birinci dereceden hükümet sorumludur. Hep birlikte bu savaşa karşı durmamız lazım. Amacımız bu savaşı engellemektir. Ancak birileri rahatsız oluyor. Başbakan’a buradan çağrı yapıyorum: Siz sorunun nasıl çözüleceğini iyi biliyorsunuz. Gelin yeni sayfa açalım. Bunları çözün, biz de yanınızda olalım, sizi sonuna kadar destekleyelim.   

  TFF ve spor kulüplerinden teröre lanet

  TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF), başta olmak üzere bir çok spor kulübü, Beytüşşebap’taki terör saldırısıyla ilgili başsağlığı mesajı yayımladı. Yapılan açıklamalarda, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere, Silahlı Kuvvetler camiası ve tüm Türk halkına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” denildi. Başsağlığı mesajı yayınlayan spor kulüpleri şunlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Eskişehirspor, Kayserispor, Kayseri Erciyesspor, Orduspor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı