İç Hatlar Terminali hazır

Hürriyet Haber
06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Eski Dış Hatlar Terminali'ndeki çalışma bitti. 9 Eylül'de burası yeni İç Hatlar Terminali olarak hizmete giriyor. Yeni terminalden otoparka ve dış hatlara yürüyen bantla ulaşılabilecek.

Atatürk Havalimanı’nda yeni Dış Hatlar Terminali’nin hizmete girmesiden sonra devre dışı kalan eski Dış Hatlar Terminali, yeni İç Hatlar Terminali olarak 8 Eylül'de törenle hizmete girecek.

Yeni terminal de, dış hatlar gibi TAV Konsorsiyumu tarafından yapıldı. Bakım ve onarımı tamamlandı. Eski dış hatlar terminalinde çalışmalar 8 Haziran'da başlamış ve 500 kişiyle yürütülmüştü.

Yeni İç Hatlar Terminali yılda 7.5 milyon iç hat yolcusuna hizmet verebilecek. Devlet Havalimanları'na göre uzun yıllar İstanbul’un iç hatlar sorunu olmayacak.

Yürüyen bantla geçiş

Kapalı alanı 70 bin metrekare olan terminalde, ofislerin tavan, döşeme ve duvar kaplamaları yeniden yapıldı, pasaport kabinleri söküldü ve klimaların elden geçirildi.

Bundan böyle Dış Hatlar Terminali’nden iç hatlara yürüyen bantlarla geçilebilecek. Yeni İç Hatlar Terminali’nden seferlere ise 9 Eylül Cumartesi günü saat 00.01’de başlanacak.

İç Hatlar Terminali’nin işletmesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde olacak. Dış görünüm, açılacak ihaleyle Dış Hatlar Terminali ile uyumlu hale getirilecek.

Dış Hatlar büyüyecek

Tepe-Akfen-Vie (TAV) Konsorsiyumu Yönetim Kurulu Üyesi Sani Şener de bakım, onarım, restorasyon çalışmaları TAV tarafından bedelsiz olarak yapılan yeni İç Hatlar Terminali’nin, yan üniteleriyle birlikte 9 milyon dolara malolduğunu söyledi.

Şu anda kullanılan İç Hatlar Terminali yıkılacak, bu bölüme 5 körük eklenecek ve böylece Dış Hatlar Terminali yüzde 30 oranında büyütülecek. Şener, ‘‘Bu proje gerçekleştiğinde 18 körüklü olan Dış Hatlar Terminali’nde körük sayısı 23 olacak, yıllık 14 milyon yolcu kapasitesi de 20 milyona ulaşacak’’ dedi.

TAV Konsorsiyumu'nun 3 yıl 8 ay 20 gün olan işletme süresi, Dış Hatlar Terminali’nin büyütülmesi karşılığında 13 ay 12 gün uzatılacak.

NELER DEĞİŞECEK?

Yeni İç Hatlar Terminali’nin hizmete girmesiyle birlikte yolculara sağlanacak olan belli başlı kolaylıklar şunlar:

Şu an İç Hatlar Terminali’nde 30 olan bagaj işlem kontuarı sayısı yeni terminalle 116 olacak.

İç hat yolcularının uçağa otobüsle gitme zorunluluğu ortadan kalkacak, yolcular 9 ayrı körükten uçaklara ulaşabilecek.

Beş ayrı bagaj bandı hizmete sokuldu.

Yeni İç Hatlar Terminali ile Dış Hatlar Terminali arasındaki yürüyen bant sayesinde yurtdışından gelen bir yolcu, hiç dışarı çıkmadan iç hatlara geçebileck. Yeni otoparkın da iç hatlar terminaliyle bağlantısı olacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı