İç borç stokunun reel faizi de arttı

ANKA
07 Ağustos 2006 - 09:56Son Güncelleme : 07 Ağustos 2006 - 09:56

Piyasalarda mayıs ayında yaşanan ve döviz kurlarıyla faiz oranlarının önemli ölçüde yükselmesine yol açan dalgalanma, döviz cinsinden borçlar yüzünden iç borç stokunun reel faizini de önemli ölçüde artırdı.

Nisanda yüzde 7.57'y kadar inerek hesaplandığı dönemin en düşük düzeyine gerileyen iç borç stokunun ortalama reel faiz yükü mayısta 0.64 puan artarak yüzde 8.21 olarak gerçekleşti. Hazine iç borç stokunun reel faizini stoktaki iç borçlanma kağıtlarının faiz oranlarıyla, Merkez Bankası'nın beklenti anketiyle ölçtüğü enflasyon ve döviz kuru beklentilerini dikkate alarak hesaplıyor.

Yapılan hesaplamalara göre stokun reel faizindeki artış büyük ölçüde döviz ve dövize endeksli borçların maliyetinden kaynaklandı. Nisanda yüzde 2.71 olarak hesaplanan kamu sektörüne olan dövize endeksli borçların reel faizi mayısta yüzde 18.67'ye kadar yükseldi. Piyasaya olan döviz ve dövize endeksli borçların reel faizi ise yüzde 2.40'tan yüzde 7.31'e çıktı. Kurda yaşanan yükseliş kamuya olan döviz cinsinden borçların reel faizini 15.95, piyasaya olan borçların reel faizini de 4.91 puan artırdı.

Hazinenin kamu kesimine olan YTL cinsinden iç borçlarının reel faizi de yüzde 6.17'den yüzde 7.48'e yükseldi. Buna karşılık özel sektöre olan YTL cinsinden borçların reel faizi yüzde 9.49'dan yüzde 8.26'ya indi. Mayısta kamuya olan YTL cinsinden borçların reel faizi 1.31 puan arttı. Özel sektöre borçların faizinde ise 1.23 puan azalış yaşandı. Bu gelişme kamuya olan YTL cinsinden borçların büyük ölçüde değişken faizli borçlardan, piyasaya olan borçların ise sabit faizli borçlardan oluşmasından kaynaklandı. Değişken faizli borçların faiz oranı faiz artışlarına daha kısa sürede duyarlılık gösterdiği için nominal faizlerdeki artıştan kısa sürede etkilendi. Sabit faizli borçların reel faizi ise enflasyon beklentilerindeki yükselişe bağlı olarak azaldı.

Hazinenin kamu sektörüne olan YTL ve döviz cinsinden toplam borçlarının reel faizi yüzde 5.89'dan yüzde 8.52'ye yükseldi. Piyasaya olan borçların ortamla faizi ise 0.21 puanlık bir azalmayla 8.07'ye indi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı