Gündem Haberleri

  İbretle izlenen aydınlarımız var

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 02:01 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ermeni soykırımı tartışmalarıyla ilgili olarak, ‘Yerli aydınlarımızın bu tavrını da ibretle izliyoruz’ tepkisini gösterdi.

  Baykal CHP’nin, Ermeni soykırımı iddialarının dayanaklarından biri olan İngiltere orijinli ‘Mavi Kitap’ın propaganda malzemesi olduğu iddiasına İngiliz Araştırmacı Andrew Mango’nun da destek verdiğini anımsattı. Baykal, dün partisinin grup toplantısında şunları söyledi:

  ‘Önemli bir araştırmacı olan Mango, Mavi Kitap’ın bir propaganda aracı olarak hazırlandığını, Birinci Dünya Savaşı sırasında ABD’yi İngiltere’nin yanında savaşa katılmaya zorlamak amacı güttüğünü ve CHP’nin bu konudaki tezini paylaştığını açıkladı. Ancak yabancı aydınlar Türkiye’nin soykırım suçlusu olamayacağı tezine destek verirken, bazı yerli aydınlarımızın, Mavi Kitap’a dokunmayın o ciddi bir kaynak, şeklinde değerlendirme yaptıklarını görüyoruz. Yerli aydınlarımızın bu tavrını da ibretle izliyoruz.’

  İNİSİYATİF ALALIM

  Baykal,
  geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşerek, Türkiye’nin Ermeni soykırımı iddiası konusunda inisiyatif üstlenmesi planı yaptıklarını ifade ederek, hükümetten bu konuyu biran önce sonuçlandırmasını istedi. Baykal, milletvekillerinin imzasıyla İngiltere Parlamentosu’na bu konuda gönderilecek mektubu anımsatarak, ‘Hükümet bu konuyu biran önce somutlaştırmalıdır. Türkiye bu konuda inisiyatif aldıkça, soykırım iddiasında bulunanlar, bu iddialarını savunamaz hale gelecekler’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı