« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İbrahim Üzülmez bunları hak etmedi

Beşiktaş'ın 13 Şubat'ta Ankaragücü ile oynadığı ve 1-0 kaybettiği maçın devre arasında soyunma odasında çıkan tartışma sonucu takım kaptanı İbrahim Üzülmez'in sözleşmesinin feshedilmesini, eski takım arkadaşları ve yöneticileri DHA'ya değerlendirdi.

Övünç ÖZDEM/İSTANBUL,(DHA)
SON GÜNCELLEME

Soyunma odasında 4 Temmuz 2008'de de tartışma yaşadığı takımın ikinci kapatanı İbrahim Toraman'a yumruk atan Üzülmez'in, takımdan gönderilme kararının ardından, Beşiktaş'ta geçmiş yıllarda yöneticilik yapmış isimler görüşlerini açıkladı. Ayrıca İbrahim Üzülmez ile yıllarca Siyah-Beyazlı formayı giyen Sergen Yalçın, Koray Avcı ve Ali Tandoğan da konu ile ilgili düşüncelerini ifade ettiler.

Sergen Yalçın, İbrahim hakkında verilen kararın sağlıklı olmadığına inandığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Çok ani ve geniş kapsamlı düşünülmeden verilmiş bir karar. İbrahim hakkında verilen bu kararın sağlıklı olmadığına inanıyorum. Kendisi emektar bir futbolcu ve Beşiktaş için anlam ifade eden bir oyuncudur. Çabuk verilen bu karar ile İbrahim'e yazık oldu."

Koray Avcı, İbrahim Üzülmez'in hak etmediği bir tutumla karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, "Ben her iki oyuncuyu da yakından tanıyorum. İkisi de düzgün insanlar ve iyi profesyonellerdir. Olaydan sonra her ikisiyle de konuştum. İkisi de çok üzgün. Böyle bir olayla anılmak, kendilerini son derce rahatsız ediyor. Ancak hatalar insanlar içindir. Bir anlık bir hata sonucu yaşanmış bir olay olarak görüyorum. Ben İbrahim Üzülmez hakkında ani bir karar verildiğine inanıyorum. Verilen bu karar ile İbrahim'in adını lekelendiğini düşünüyorum. Zaten futbol yaşantısının sonuna gelmişti. Daha sağlıklı bir karar verilebilirdi. Bence İbrahim Üzülmez hak etmediği bir tutumla karşı karşıya kaldı. O'na sahip çıkılabilirdi" diye konuştu.

Ali Tandoğan da İbrahim Üzülmez'in Beşiktaş'tan böyle kopmasının üzücü bir durum olduğunu belirterek, "Kendisi çok iyi bir insandır ve iyi bir futbolcudur. Ben yapmış olduğu davranışın bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Tabii ki kavga ile bir çözüme ulaşamazsınız, ama nedensiz yere de böyle tartışmalar çıkmaz" dedi.

Beşiktaş'ın eski yöneticisi Celal Kolat ise İbrahim Üzülmez'in sözleşmesinin feshi ile ilgili şu yorumu yaptı:

"Beşiktaş'a gerçekten hizmet eden insanların kovulduğu ve arkalarından oyunlar çevrildiği bir dönemde İbrahim Üzülmez'in de kovulmasını doğal olarak karşılıyorum. Eğer İbrahim Üzülmez, bir tepkide bulunmuşsa kendisine yapılan saygısızlığa değil, Beşiktaş formasına olan saygısızlığa tepki göstermiştir. Yıldırım Demiröen yönetiminde Üzülmez'in gönderilmesi normal olarak karşılanabilir. Ancak İbrahim Üzülmez'e daha farklı davranılmalıydı."

Beşiktaş eski başkan adaylarından ve eski yöneticilerinden Affan Keçeci, "Bence oyuncuları bu hale getiren stresli yapının nedenlerinin araştırılması gerekiyor" diyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Yaşanan tartışma, onaylanacak veya hoşgörülecek bir durum değil. Böyle bir tartışmanın yaşanmaması gerekirdi. Beşiktaş'ın birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu günlerde bu olay hiç iyi olmadı. Bence oyuncuları bu hale getiren stresli yapının nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Eğer yaşananlarının temel noktasını görmezden gelinirse bu tip olaylar çoğalabilir."

Beşiktaş eski yöneticisi Erol Kaynar da şu değerlendirmede bulundu:

"Olayı ve sonucunda İbrahim'in aldığı cezayı duyunca çok üzüldüm. Ben O'nun Beşiktaş'a transferi döneminde yöneticiydim ve transfer listemizin ilk sıralarında yer alıyordu. Daha sonra transferini gerçekleştirmiştik. Ben burada olayın tek taraflı görülüp, İbrahim'e hızlıca ceza vermenin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Kendimize böyle bir durum Quaresma ve Guti arasında yaşansaydı aynı davranışı gösterirmiydik diye sormamız lazım. Ancak ben İbrahim'in bu durumun bedelini çok ağır ödediğini düşünüyorum".


Bunları da Beğenebilirsiniz