Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  İbrahim Şahin'e terfi

  05 Haziran 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Haziran 1998 - 00:00

  Susurluk soruşturması nedeniyle hakkında dava açılan Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin, terfi ettirildi. Şahin'in yanı sıra haklarında açılan soruşturmalar halen süre 43 müdür de terfi edilenler arasında yer aldı. Bu gelişme Emniyet teşkilatında tepki aldı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü, Susurluk soruşturması nedeniyle hakkında dava açılan Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekiliİbrahim Şahin'i terfi ettirdi.Şahin'le birlikte hakklarında soruşturma bulunan 43 müdür daha terfi ettirildi. Terfi ettirilenler arasında, Susurluk kazasında ölen polis müdürüHüseyin Kocadağ'ın kardeşiHasan Kocadağda bulunuyor.Şahin'in yanı sıra halen haklarında soruşturma süren 43 kişi, aklandıkları takdirde, emniyet müdür yardımcılığına terfi edecek. 9 şube müdür yardımcısı da aklandıkları takdirde şube müdürlüğüne yükselecek.

  Haklarında dava açılmış müdürlerin terfi ettirilmesi, Emniyet teşkilatında yadırgandı. Emniyet Genel MüdürüNecati Bilicanbaşkanlığında oluşturulan terfi komitesi bu yıl, 199 polis müdürünü birinci sınıf emniyet müdürlüğüne, 384 müdürü ise ikinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ettirdi. 138 polis müdürü de üçüncü sınıfa terfi ettirildi. Bu kararlar İçişleri BakanıMurat Başesgioğlutarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Terfi ettirilen polis müdürlerinden bazılarının adları şöyle:

  Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekiliİbrahim Şahin, Özel Harekât Daire BaşkanvekiliBehçet Oktay, İstanbul Etiler Polis Okulu müdür YardımcılarıMehmet Çağlarve Şükrü Gürler, Başbakanlık Koruma MüdürüBedri Yanar.

  Çetenin‘vurucu timini yönettiği’ suçlamalarına hedef olanŞahin,Susurluk skandalının patlak vermesinden sonra açığa alınmıştı.

  Şahin,kumarhaneciÖmer Lütfü Topalcinayetinden sorumlu tutularak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan Özel Harekât'ta görevli üç polis memurunu Ankara'ya götürmüştü. Bunun üzerineTopal cinayetini soruşturan Sarıyer Cumhuriyet BaşsavcısıVeli Engin Aslan,‘görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle’ bazı görevlilerin yanı sıraŞahin hakkında da soruşturma açmıştı.

  Ayrıca TBMM Susurluk Komisyonu'na ifade verenŞahin, ‘Mehmet Özbay olarak tanığı Abdullah Çatlı ile sadece yemek yediğini’ iddia etmişti. Ancak kısa süre sonra Kanal D, Çatlı ileŞahin'in bir düğünde karşılıklı çiftetelli oynarken çekilmiş fotoğraflarını yayımladı.

  Bu gelişmeler üzerine açığa alınanŞahin,İstanbul DGM'nin tanık olarak dinlenmek için yaptığı çağrıya uymayarak kayıplara karıştı. Bunun üzerine mahkemeŞahin hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Buna rağmen televizyon porgramlarına çıkan, Ankara'nın göbeğinde hiç çekinmeden arkadaş ziyaretine gidenŞahin,uzun süre bulunamadı. Mart 1997'de polise teslim olanŞahin,Eylül 1997'de Susurluk davasında tutuksuz yargılanmak üzere serbet bırakıldı.


  Etiketler:
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevdakara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümO Hayat BenimO Hayat Benim 112. bölüm fragmanıO Hayat Benim son bölümÖSYM