"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

İbrahim Kutluay, 100 milyon dolarlık Flatofis’te içki servisi yapacak mı

SİNPAŞ Grubu’nun "İstanbul’da İkinci Boğaziçi" sloganıyla tanıttığı Halkalı-Küçükçekmece hattında devam eden "Bosphours City" projesinden konut alan arkadaşım sordu:

"Sinpaş’ın sahibi Çelik Ailesi, Bosphours City’deki restoranlar için ’alkol yasak’ kuralı koyuyormuş. Bilgin var mı?"

Sorunun doğru yanıtını almak için en doğru yöntem, Sinpaş yönetimiyle konuşmaktı. Geçen gün Sinpaş Yapı Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özdemir’le "Flatofis" projesini konuşmak için buluştuk.

Sinpaş Grubu, İstanbul Eyüp’te Kanal 7’nin bulunduğu binayı satın almış. Bina öncelikle 2007 deprem yönetmeliğine göre güçlendirilmiş. 100 milyon dolarlık yatırım sonrası ortaya 100 bin metrekarelik "Flatofis" çıkmış. 100 milyon doların 10 milyon doları, "deprem güçlendirmesi"ne harcanmış.

Sinpaş Grubu, Kanal 7’ye de halen ev sahipliği yapan Haliç’e nazır binanın dış görüntüsünü farklılaştırmak için, Toskana’dan 258 canlı manolya satın alıp, balkonlara yerleştirmiş.

Ahmet Çelik’e alışveriş merkezlerinde gündemden düşmeyen kira tartışmasını hatırlatarak sordum:

Kiralamada hangi yönteme başvuruyorsunuz? Ciro üzerinden paylaşım var mı?

- Tüm kiralamalarımız YTL üzerinden gerçekleşiyor. Yıllık artış oranı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) toptan eşya fiyat endeksine (TEFE) bağlanıyor.

Sinpaş, "Flatofis"te uzun vadeli kiralama yöntemini de benimsemiş. Örneğin, Koçtaş 10 yıllık kiralama planıyla masaya oturmuş. Konuşmalar sonrası süre 20 yıla çıkarılmış. Flatofis’te fast food restoranlarına kiralanan bölümler de var. Projeye ayrıca Haliç manzaralı restoran oturtulmuş.

Bu restoranı milli basketbolcu İbrahim Kutluay kiralamış. Kayınbiraderi Enis Şener’in "Kadife" adlı restoran markasını buraya taşıyacaklarmış.

Söz restorana gelmişken, arkadaşımın Bosphours City için sorduğu soruyu, "Kadife" için yönelttim:

İbrahim Kutluay, akollü içki servisi yapacak mı?


Ahmet Çelik ile Mehmet Özdemir aynı yanıtta birleşti:

- O kendi bilecekleri bir iş...

ÆBosphours City için, ’Alkollü içki yasak’ kuralınız olduğunu duymuştum. Burada da öyle mi?

Ahmet Çelik, alkollü içkiye yaklaşımlarını açtı:

- Biz alkol kullanmıyoruz. Kendi işlettiğimiz alanlarda da içki satmayız. Kiracılar için herhangi bir yasak yok. Ama bildiğimiz kadarıyla İbrahim Kutluay da pek alkollü içki servisinden yana değil.

Haliç manzaralı restorana yabancı konuklar gelse onlara da mı alkollü içki verilmeyecek?

- İbrahim Bey’in kendi bileceği iş...

Sorunun tam yanıtı "Haliç Kadife" açıldığında ortaya çıkacak...

İyi arsa görünce güzel bir kıza bakar gibi oluyorum

ALTINYILDIZ Outlet Center’ın ortakları arasında bulunan İnanlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan’ın telefonu çaldı. Arayan bir müşterisiydi:

Sizden aldığım konutun duvarlarından birinin boyasını gözüm tutmadı. Yeniden boyanmasını istedim, yapmadılar.

Serdar İnan, bunun üzerine projenin sorumlusunu aradı, durumu öğrendi. Aslında müşteri abartılı tepki vermişti. Ancak, krizde "müşteri memnuniyeti"ni en üst düzeyde tutma gereğini düşündü:

Müşterinin sözünü ettiği duvarı istediği gibi boyayın.

- Efendim o duvarda sorun yok.

Olsun, yine de boyayın.

- Elimizde o boyadan yok.

Ya o duvarı müşterinin istediği gibi boyatırsınız ya da sizi 15 günlüğüne "Zor insanlarla başetme eğitimi"ne yollarım. Seçim sizin.

İnanlar İnşaat da, dolar kurunu uygun düzeyde sabitlemiş. Fiyatta rekabet yerine, "doğru zaman, doğru proje" ilkesini benimsemiş. İnan, krize rağmen arsalara hep "alıcı gözüyle" bakıyormuş: "Eskiden güzel kız görünce duyduğum hazzın aynısını şimdi iyi arsaya denk geldiğimde yaşıyorum."

Güzel kız, güzel arsa... İlginç benzetme doğrusu...

Çiftçi primini ödeyin, piyasa canlansın

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı aradı:

- Duran piyasayı biraz olsun canlandırmak hükümetin elinde.

Nedir elinde olan?

- Çiftçi buğdayını, arpasını, ayçiçeğini sattı. Hükümet henüz toplam 600 milyon YTL’lik destekleme primleri için kesenin ağzını açmadı.

Yardımcı
, bir yandan çiftçilik yapıp, diğer taraftan sanayi ve ticaretle uğraşıyor. Ticaret Borsası’nda da çiftçinin sıkıntısını yakından görüyor:

- Çiftçiye primleri ödense, bu para doğrudan piyasaya girer, hareketlenme yaşanır.

Hükümet Kurban Bayramı yaklaşırken, böyle bir adım atar mı?
X