Dünya Haberleri

  IBM'in yeni işlemcisi P-III'den 5 kat hızlı

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin San Francisco kentinde devam eden yüksek teknoloji konulu bir konferansta IBM yetkililerince yapılan açıklamada, dünyada şimdiye kadar üretilen en hızlı yonga olduğu bildirilen yeni kuşak teknoloji ürününün, 3,3-4,5 gigahertz hızda çalıştığı belirtildi.

  Yeni yongaların mevcut silikon transistor sistemi gibi kullanıldığı, ancak, halen kullanılan en yüksek standartlı yongalardan yarı yarıya daha az enerji harcadığı bildirildi.

  IBM yetkililerinin yaptığı açıklamada, bir gigahertzlik yongaların bir yıl içinde piyasaya sürüleceği, 3 ve 4 gigahertzlik yongaların ise 3 ile 4 yıl içinde kullanıcılara ulaşacağı belirtildi.

  INTEL DE ATAKTA: IBM’in en büyük rakibi olan dünyaca ünlü yonga üreticisi Intel’in, bir gigahertzlik yongalar ürettiği, fakat bunları sadece ticari kuruluşlara pazarladığı kaydedildi.

  Intel’in Pentium III işlemci yongları, halen en üst 800 megahertz olarak çalışıyor. Firmanın da bu yılın sonlarına doğru bir gigahertzlik yongaları tüketicileri tanıtacağı önü sürüldü.

  Firma ayrıca, Titanyum yongalarının yakında piyasaya çıkacağını açıklarken, konuyla ilgili uzmanlar, IBM’in süratle yeni yongaları ve Intel’in Titanyum’u ile ilgili açıklamalarının, bilgisayar teknolojisini çok ileri götüreceğini, bilgi işlem, iletişim, internet ve internet hizmeti veren sistemlerin akıl almaz hızlara erişeceğine dikkat çekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı