Gündem Haberleri

  IBM, spam'e karşı FairUCE ile savaşıyor

  Hürriyet Haber
  23.03.2005 - 14:40 | Son Güncelleme:

  IBM tarafından tasarlanan yeni bir teknoloji spam'i alan adı tanımlamasıyla durduruyor ve online dolandırıcılıkta erken teşhis sağlıyor. IBM tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre gönderilen e-postaların yüzde 76'sı spam içerikli. Aynı araştırma spam'le savaşmak için ABD şirketlerinin bu yıl 17 milyar harcayabileceğini de vurguluyor.

  Durumun ciddiyetinin farkında olan IBM çözüm olarak da geçtiğimiz gün duyurusunu yaptığı FairUCE projesini sunuyor. IBM yeni geliştirdiği bu teknolojide kullandığı kimlik yönetimi özellikleri sayesinde, gelen e-postayı gönderen orijinal IP (Internet Protocol) adresiyle ilişkilendiriyor.

  FairUCE yazılımı e-posta sunucuları üzerinde çalışıyor. E-posta mesajlarından IP adresleri topluyor ve bunları bir ya da birden fazla spam veritabanıyla karşılaştırıyor. Mesajın içeriğine göre bir e-postanın spam olup olmadığına karar veren diğer filtreleme teknolojilerinin aksine, FairUCE gelen e-postaları gönderen IP'ye göre tanımlıyor.

  IBM, FairUCE'nin eksiksiz bir anti spam ürünü olmadığını belirterek ileride geniş çaplı bir şekilde kullanılabilecek bir başlangıç sürümü olduğunu söylüyor. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı