Gündem Haberleri

  IBM´de ´Sanal İK´

  Ayşe AYDIN
  14.07.2001 - 16:35 | Son Güncelleme:

  IBM insan kaynakları hizmetlerini sanal aleme taşıyor. ´Ask HR´ adı verilen sistemle bordro bilgileri, tatil günleri, zam oranları, ödüller ve daha birçok insan kaynakları hizmeti intranet üzerinden çalışanlara ulaştırılıyor. Çalışanlar intranete bağlanarak şirket içindeki boş pozisyonlara başvuruyor, öncelikli olarak değerlendirilme fırsatı yakalıyorlar.

  Müşteriye açılan kapı olarak nitelenen sanal buluşma mekanı web siteleri şirketlerin en önemli ´değerleri´ arasına girdi. İnternetin sağladığı fırsatlardan yararlanarak doğru müşteriye, doğru zamanda ulaşan ve maksimum müşteri memnuniyetini hedefleyen web siteleri artık yalnızca müşterilere yönelik bir pazarlama stratejisi olarak uygulanmıyor.

  İç müşteri olarak nitelendirilen çalışanlar da sanal iletişim ağından nasiplerini alıyorlar. Çalışanlar arasındaki iş akışını ve iletişimi hızlandıran intranet, şirketlere çalışan memnuniyetini artırma fırsatı veriyor.

  Dünya genelinde tüm iş süreçlerini ´sanallaştıran´ IBM, kurduğu e-hr sistemiyle insan kaynaklarının birçok işlevini intranet ortamına taşıyor. ´Ask HR´ adı verilen sistem dünya çapında tüm IBM çalışanlarının girebileceği bir web sitesi mantığıyla çalışıyor. Çalışanlar şirket içinden bağlanabilecekleri http://w3.ibm.com/hr adresiyle sigorta bilgilerinden, eğitim programlarına ve maaş bilgilerine kadar birçok bilgiye ulaşabiliyorlar.

  İKRAMİYELER ´NET´TEN

  ´Ask HR uygulaması yöneticilere özel hizmetler de veriyor. Örneğin, bir yönetici yaptığı satışlar ya da son zamanlarda yaptığı başarılı çalışmalarla ´takdire değer´ bulduğu çalışanını nasıl ödüllendirmesi gerektiğini sistemden öğrenebiliyor. Ödül süreci bununla bitmiyor, yöneticinin onaylamasıyla birlikte ödülün duyurusu intranet üzerinden çalışana göderiliyor.

  Ask HR´da gerçekleşen uygulamalardan bir tanesi de yıllık izin günlerinin düzenlenmesi. Çalışanlar yıllık izin günleri ve hakları hakkında her türlü bilgiye sistem üzerinden ulaşabiliyorlar. Doldurdukları izin formları öncelikle ilgili yöneticiye ulaşıyor. Yöneticinin formu onaylayıp onaylamadığı sistem tarafından çalışana iletiliyor. Sistem bu hizmetlerine ek olarak eğitim ve kariyer planlama ve işe alım süreçlerinde de önemli bir rol oynuyor.

  Çalışanlar, sisteme girerek doldurduğu formun sonucunda alması gereken eğitimler konusunda bilgilendiriliyor. IBM´de birçok eğitim intranet ağı üzerinden uzaktan eğitim olarak veriliyor. Çalışanlar, sistemde var olan eğitimleri de yine aynı adresten sağlayabiliyorlar. Sistemde senaryo analizi ya da sesli eğitim programları gibi eğitim paketleri bulunuyor. Çalışanlar bu eğitimler dışında almaları gereken eğitimlere ve kişisel gelişimlerini katkıda bulunacak yazılı ve görsel kaynak önerilerine buradan ulaşabiliyorlar.

  Ask HR çalışanlara pozisyon değiştirme fırsatı da yaratıyor. Boşalan pozisyonlara şirket içinden yapılan başvurular öncelikli olarak değerlendirmeye alınıyor. IBM işe alım sürecini internet ortamında herkese açık olan www.ibm.com.tr adresli web sitesine de taşıyor.

  Şirketin İnsan Kaynakları Müdürü Aysun Barın Ask HR´la birlikte insan kaynakları departmanının daha stratejik kararlar alabileceğini belirtiyor;`` Bordrolama, izin tarihlerinin düzenlenmesi gibi işlemlerin sanallaşması insan kaynakları elemanlarını daha stratejik kararlar almaya ve yaratıcıklarını ön plana çıkarmaya yönlendiriyor.`` IBM şirket içinde uygulanan bu sistemi diğer şirketlere de sunuyor.

  Sosyal güvenlik hizmeti

  IBM´in anında insan kaynakları uygulaması ´Ask HR´ yalnızca sanal ortamı kapsamıyor. Merkezi İngiltere´de bulunan çağrı merkezi, çalışanlara tüm sosyal güvenlik hakları konusunda danışmanlık hizmeti sunuyor. Merkezin İngiltere´de olmasının en önemli nedeni burada kurulan teknolojik altyapının çok güçlü olması. Çalışanlar 1212 dahili numarayı arayarak İngiltere´ye bağlanıp sorularını sorabiliyorlar.

  Çağrı merkezinde sosyal güvenlik hakları ve diğer insan kaynakları uygulamaları alanında yoğun bir eğitim sürecinden geçerek gönderilen ülke temsilcileri bulunuyor. Türkiye´nin şu anda bir temsilcisi bulunuyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı