Gündem Haberleri

GÜNDEM

  IBM, Cell’i iş dünyasına taşıyor

  Hürriyet İnternet
  13.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlk olarak kendini PlayStation 3’te ardından da çeşitli eğlence elektroniği ürünlerinde gösterecek olan ve büyük bir ilgi uyandıran Cell işlemcisi, yakında kendini IBM sunucularında da gösterecek. IBM yaptığı açıklamada Cell ile donatılmış yeni sunucuları hakkındaki planlarını duyurdu.

  IBM, geliştirilecek olan IBM Cell Broadband Engine isimli Cell destekli sunucularla, işlemcinin tüm gücünden faydalanarak yüksek hesaplama gücü ve geniş bant medya ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Bilgisayar eğlencesi, film ve CGI (bilgisayarla üretilmiş görüntü) sektörleri için geliştirilecek olan yeni IBM sunucuları, bu sektörlerde günden güne artan işlem gücü ve veri aktarım hızı ihtiyaçlarını karşılayacak.

   

  IBM’in PowerPC işlemci tasarımından yola çıkılarak Sony ve Toshiba’nın yardımlarıyla geliştirilen Cell işlemcisi devrimsel olarak nitelenen 9 çekirdekli bir mimariye sahip. 9 işlemcinin bir yerde bulunması olarak da yorumlanan Cell işlemcisi, güçlendirdiği PlayStation 3 sayesinde süper bilgisayar teknolojisini evlere getirecek.

   

  Cell işlemcisi önümüzdeki birkaç yılda giderek yaygınlaşarak televizyon ve DVD oynatıcı gibi pek çok elektronik aygıtta kendini gösterecek. IBM’in son açıklamasına göre, iş dünyası da yakın bir zamanda Cell işlemcisinden faydalanabilecek.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı