Dünya Haberleri

  İbikli dinozorlar konuşuyormuş

  Hürriyet Haber
  20.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilimadamları ördek gibi ibikli bir dinozor türü olan "lambeosaurus"ların düşük frekanslı sesler yayarak "konuşabildiğini" öne sürdüler.

  Kafatasını incelediler

  Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları, "lambeosaurus" dinozor türünün kemikli ibikleri sayesinde iletişim kurabildiklerini öne sürdüler. Bu türün ördek ibiğine benzeyen tuhaf kafatası yapısının türdeşleriyle sesli iletişime elverişli biçimde tasarlandığı belirtiliyor. Röntgen ile kafatasını inceleyen uzmanlara göre, bu dinozor, ibiği ile düşük frekanslı sesler yayıyordu. Bu sesler, kendisi gibi uygun bir burun boşluğuna, iç kulağa ve gelişkin beyne sahip türdeşleri tarafından anlaşılabiliyordu.

  Alçak frekanslı sesler

  Bu dinozorların aşırı uzun ve kıvrımlı olan burun deliklerinin daha önce onlara süper gelişmiş koku alma duyusu sağladığı sanılıyordu. Oysa ibiklerinin tepesine kadar çıkan bu burun boşluğu sayesinde bu alçak frekanslı sesleri çıkardıkları anlaşıldı. Bilim adamları dinozorların bir lisanı olduğunu iddia etmiyor ancak çıkardıkları sesler sayesinde haberleştiklerinden eminler. Beyin yapıları gelişmiş ve kulak yapıları da bu düşük frekanslı sesleri algılayacak şekilde kusursuz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı