Gündem Haberleri

  İBDA-C'ye darbe

  Hürriyet Haber
  03.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evinde bomba yaparken meydana gelen patlamada yaralanan yasadışı İBDA-C'li liselinin ifadeleri sayesinde, örgütün cephaneliği ortaya çıkartıldı.

  Fatih'te 9 gün önce evinde bomba yaparken meydana gelen patlamada yaralanan yasadışı İBDA-C örgütü üyesi, Davutpaşa Lisesi son sınıf öğrencisi Ahmet Fatih Yavuz'un ifadeleri doğrultusunda Kartal'daki hücre evde, silah ve bomba yapımında kullanılan malzemelerin yanı sıra, sessiz infaz silahı arbalet ele geçirildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa yürüttükleri operasyonlar sonucu, yasadışı İBDA/C örgütü üyesi 8 kişi daha yakalandı.

  Şeriat devleti kurmak

  Örgüt üyelerinin sorgulamaları sonucu, mevcut anayasal düzeni silah zoruyla yıkarak yerine şeriat esaslarına dayalı bir devlet kurmak amacıyla, 9 Haziran 1999 tarihinde CHP Fatih ilçe binasına bomba bırakılması ve 4 gün önce Kartal'da bir kişinin silah ve parasının gasp edilmesi eylemlerini gerçekleştirdikleri belirlendi.

  Cephanelik gibi

  Yakalanan sanıkların gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, bir ruhsatsız Baretta tabanca, bir pompalı tüfek, bir arbalet, bomba yapımında kullanılan Sony marka 9 voltluk piller, elektronik masa saati parçası, 20 adet maytap fitili, bir kilo potasyum nitrat, iki kol saati, iki mekanik kol saati, üç pilli masa saati, bir FM verici, iki walkie-talkie el telsizi ve çok sayıda direnç ve transistör ele geçirildi. Yakalanan sanıkların sorguları tamamlandıktan sonra, DGM'ye sevk edilecekleri öğrenildi.

  Sessiz ölüm silahı arbalet

  İBDA-C Örgütü'nün Kartal'daki hücre evinde ele geçirilen arbalet, polisleri de şaşırttı. Çelik yayı, germe mekanizması, dipçiği ve çelik uçlu oklarıyla tam bir sessiz ölüm silahı olan arbaletin, hengi eylemde kullanılacağı sorusuna yanıt aranıyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı