İBB'nin otobüs alım ihalesi sonuçlandı

Hürriyet Haber
26.01.2011 - 16:38 | Son Güncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Otobüs A.Ş. tarafından İstanbul genelinde İETT hatlarında 172 otobüs ile toplu taşıma yapmak üzere hâsılat paylaşımına dayalı hat kiralama ihalesi sonuçlandı.

İstanbul’un 3 ana bölgesinde toplu ulaşım ihtiyacının bir sistem dahilinde karşılanması amacıyla kurulan İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş; 189 hatta bin 500 otobüsü kapsayacak olan, hasılat paylaşımına dayalı hat kiralama işletmeciliğini gerçekleştirecek. İstanbul genelinde ilk etapta 34 hatta 172 adet otobüs ile toplu taşıma yapmak üzere, hasılat paylaşımına dayalı hat kiralama işinin yürütücülüğünü yapacak.

İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş.’nin Dolmabahçe’deki ofis binasında 25 Ocak 2011 tarihinde, İstanbul’un 3 ana bölgesi için yapılan 3 ayrı zamanlamalı ihale aşağıda belirtilen şekilde sonuçlandı:
 
- Beyoğlu Dar Bölge; 43 adet otobüs kapsamında saat 09.00’da başlayan ihale için 61 adet geçerli teklif verildi. 10 yıl süreyle bir hat bedeli 220.697 TL olarak tespit edildi.

- Anadolu Dar Bölge; 62 adet otobüs kapsamında saat 13.00’da başlayan ihale için 105 adet geçerli teklif verildi. 10 yıl süreyle bir hat bedeli 264.321 TL olarak tespit edildi.

- İstanbul (Avrupa) Dar Bölge; 67 adet otobüs kapsamında saat 16.00’da başlayan ihale için 174 adet geçerli teklif verildi. 10 yıl süreyle bir hat bedeli 331.769 TL olarak tespit edildi.

İhalede, bir otobüs hattı bedeli için verilen tüm kapalı teklifler, katılımcıların huzurunda açıldı. Katılımcıların ve komisyon üyelerinin huzurunda dev ekrana yansıtılarak şeffaflık esasına göre gerçekleştirildi. Her bölge için ayrı sonuçlanan “Hat Fiyat Ortalaması” ise geçerli kabul edilen tüm tekliflerin ortalaması alınarak, yine tüm katılımcıların huzurunda tespit edildi. Böylece her hat sahibi, kendi çalışacağı hattın fiyatının belirlenmesinde bizzat kendisi de etkin olmuş oldu.

Hatlarda çalışacak otobüslerin ihale teknik şartnamesinde özellikle yakıt olarak dizel kullanımını öngören İstanbul Otobüs A.Ş’nin altyapı ve araştırma çalışmalarının ardından daha sonraki otobüslerinin CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) ile elektrik kullanımı da gündeminde.

Ayrıca 2005’de yürürlüğe giren Özürlüler Kanunu’ndaki geçici maddeye göre 7 yıl içerisinde (1.7.2012 tarihine kadar) toplu taşıma araçları, özürlü kullanımına uygun hale getirilecek. Yine 2009 yılında çıkartılan Özel Halk Otobüsleri Çalışma Yönergesi’ne göre de; araçların özürlü standartlarına uygun hale getirilmesi hükme bağlandı.İHALEYE İTİRAZ EDEN TÖHOB'A YANIT

Geçtiğimiz günlerde bin 500 otobüs alımına ilişkin ihalenin hukuksuz olduğu yönünde açıklamalar yapan Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği'ne (TÖHOB) de cevap niteliğinde bir açıklama da yapıldı. Yapılan ihalenin hukuki dayanaklarını belirten duyuru da şu ifadelere yer verildi;

"Son birkaç gündür bazı basın yayın organlarında İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş. tarafından 25 Ocak 2011’de gerçekleştirilen otobüs hattı işletmeciliği ihalesinin “yasal dayanağı olmadığı” yönünde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Toplu ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla konforlu, güvenli, yüksek standartlı taşımacılık yaparak hizmet kalitesini arttırmak için, İstanbul’un belli bölgelerinde toplu ulaşım ihtiyacının bir sistem dahilinde karşılanması amacıyla alınan UKOME kararları ve 15.10.2009 tarih ve 1948 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis kararı gereği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarında bulunan, İstanbul genelinde 3 bölgede 189 hatta 1.500 otobüs kapsamında; 34 hatta 172 adet otobüs ile toplu taşıma yapmak üzere, İETT Genel Müdürlüğü 08 Aralık 2010 tarihinde hasılat paylaşımına dayalı hat kiralama işi ihalesi yapmıştır.

İETT Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin İstanbul Otobüs A.Ş. tarafından alınmasında yasal usul ve esaslara aykırı bir yön bulunmamaktadır. Ayrıca, İstanbul Otobüs A.Ş.’nin de toplu taşıma hizmetini yürütmek için ihaleye çıkmasında herhangi bir hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Şöyle ki; İşlettirme yetkisi yönünden hukuki dayanak 08.02.2006 tarihli ve 5466 sayılı kanundur. Bu kanun ile İETT’ye “İstanbul'un Rumeli ve Anadolu yakaları ile civarında ve Adalarda, lüzum görülürse troleybüs ve otobüs servisleri işlettirmek” yetkisi verilmiştir.

İhale yetkisi yönünden hukuki dayanak ise, “İl Özel İdareleri, Belediyeler Veya Bunlara Bağlı Kurumlar Tarafından İşletilen Elektrik Havagazı Tramvay Ve Tünel İşletmelerinin Alım Ve Satım Esaslarına Dair 4768 Sayılı Kanunun 3 Üncü Maddesi Uyarınca Tertiplenen Yönetmelik”tir. İETT Genel Müdürlüğü, gelir getirici tüm ihalelerini bu yönetmelik çerçevesinde yapmaktadır. “Mal alımı, hizmet alımı ve yapım işi” ihaleleri ise, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre yapılmaktadır."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı