Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İBB'den 'Ümraniye Tepeüstü' açıklaması

  A.A
  26.08.2009 - 22:12 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Ümraniye Tepeüstü mevkisinde, “Tepeüstü Transfer Merkezi” yapımı için parsellerin tamamına uygulanan bir imar düzenlemesine gidildiği belirtildi.

  Büyükşehir Belediyesi'nden, bugünkü bir gazetede yer alan “Görülmemiş bir imar düzenlemesi” başlıklı haber nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, Ümraniye ilçesi Tepeüstü mevkisinin, malikleri Petrol Ofisi adına Aydın Doğan, Coşkunlar AŞ Adına Recep-Eşref Coşkun ve Erkan İnşaat adına Mehmet Emin Erkan'a ait 3 parselden oluştuğu kaydedildi.

  Söz konusu bölgede “Tepeüstü Transfer Merkezi” yapımı için parsellerin tamamına uygulanan bir imar düzenlemesine gidildiği vurgulanan açıklamada, bu kapsamda kadastral boşluk, yol alanı ve yol fazlalıklarını da kapsayan toplamda 54 bin metre karelik alan oluşturulduğu aktarıldı.
  Açıklamada, kadastral boşlukların, yol alanlarının ve yol fazlalıklarının plan tadilatı kapsamında imara dahil edilmesinin “plan yapma” esaslarının gereği olduğu ifade edilerek, bunun, İmar Kanunu'nda belirlendiği şekliyle yapıldığı, söz konusu imar düzenlemesinin “Türkiye'de bir ilk” şeklinde habere konu edilmesinin bilgi eksikliğinden kaynaklandığı belirtildi.

  Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında şu hususlara yer verildi:
  “Açıkça görülmektedir ki haberde iddia edildiği gibi 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 40 yıllık dostuna kıyak' gibi bir durum söz konusu değildir. 3 parsel sahibi de imar düzenlemesinden eşit etkilenmiştir. Ayrıca, söz konusu plan tadilatı, kadastral boşlukları, yol alanı ve yol fazlalıklarının imara dahil edilmesini kapsamaktadır. Haberde iddia edildiği şekilde yeşil alanların imara açıldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır.

  Yapılan imar düzenlemesi sayesinde toplam değeri 63 milyon dolar olan 2 bin 550 araç kapasiteli park & ride alanı, 35 araç kapasiteli peron alanı ve 50 araç kapasiteli depolama alanına sahip Tepeüstü Transfer Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir harcaması olmadan İstanbul'a kazandırılacaktır. Belediyenin 63 milyon dolar harcayarak yapması gereken iş, 3 parsel sahibi tarafından bedelsiz olarak yapılmaktadır. Yapılan işin kamu yararına olduğu açıktır.”

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı