IBAR: Güvence yüzünden banka notu kıramıyoruz

Hürriyet Haber
28.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Her yıl Türk bankacılık sektörünün analizini yapan raporlar açıklayan IBAR Yönetim Kurulu Murahhas Azası Cem Ataç, mevduata verilen devlet garantisinin sektörde önemli çelişkiler yarattığını kaydederek, ‘‘Devlet güvencesi yüzünden riskli bankaya da aynı notu veriyoruz’’ dedi.

Türkiye'deki bankaların faaliyetlerini izleyerek yatırımcılar için değerlendiren International Banking Advisdry and Resarch Group (IBAR), 1998 yılı araştırması yayınladı. IBAR'ın geleneksel Bankacılık araştırmasının 14.'sünün tanıtıldığı toplantıda konuşan Murahhas Aza Cem Ataç, ‘‘Türkiye'de bankacılık 1997'de başarılıydı, 98'in ilk yarısında daha da başarılı oldu ama önlem alınmazsa 99'da bu başarıyı sürdürmesi zordur’’ dedi. Banka mevduatlarında, devlet garantisinin aşamalı olarak kaldırılmasını isteyen Ataç şöyle konuştu:

‘‘Mevduatta devlet garantisi ve faizde sınır olmaması büyük bir çelişkidir. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir çelişki yoktur. Bankaların taşıdığı riskleri yatırımcıya açıklayan bir şirket olarak, devlet güvencesi yüzünden riskli bankaya da aynı notu veriyoruz. Kötü durumdaki bankanın altını çizmeyi de ihmal etmiyoruz’’

Bölgesel krizden Türkiye'nin az etkilendiğini vurgulayan Cem Ataç, ‘‘Hükümet, dış dünyaya bölgeden kaynaklanan olumsuz imajımızı değiştirecek mesajı vermelidir’’ dedi.

BANKACILIK GELİŞTİ

IBAR'ın raporuna göre 1998'in ilk yarısında Türkiye'deki Bankacılık atılım gösterdi. Raporda yer alan 1998'in ilk yarısı verileri, 1997 yılı aynı dönemiyle kıyaslandığında bankalardaki gelişim şöyle oldu:

Büyüme: geçen yılki ekonomik canlanma yüzünden sektörün toplam aktifleri yüzde 117 büyüdü.

Fonlama: Mevduat yüzde 25 artarken, kullanılan krediler reel olarak 3 kat arttı.

Aktif Kalitesi: Krediler yüzde 116, brüt takipteki krediler yüzde 175 arttı.

Likidite: 97 Haziranındaki yüzde 31 olan aktif likidite, yüzde 35'e yükseldi. Menkul değerler cüzdanı tercihli yatırım alanı olmaya devam ederek yüzde 180 dolayında bir büyüme gösterdi.

Sermaye Yeterliliği: Yaklaşık yüzde 123 büyüyen sektör konsolide özsermayesi, reel olarak dikkat çekici bir artış kaydetti. İş hacminden ve fonlamadan daha hızlı olan bu artış sermaye yeterlilik rasyolarını artırarak yüzde 6.93 olan finansal bağımsızlık yüzde 7.23'e yükseldi.

Kârlılık: 103 oranında bir artışla 622 trilyon TL net kâr gerçekleşti.

BANKALARIN KARNESİ

IBAR'ın araştırmasına göre net karı ve vergi öncesi karı en yüksek ilk 5 banka geçen yıla göre yine değişmedi. Bunlar sırasıyla şöyle: Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank. Bu tabloda Pamukbank ve İktisat'ın atılım yaparak ön sıralara geçtiği görüldü.

Toplam aktifleri en yüksek ilk 5 Bankada sırasıyla şöyle: Ziraat, Halkbank, İşbankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası. Bu tabloda, geçen yıl 8. sıradaki Garanti Bankasının 5. sıraya yerleşirken, yine geçen yıl 4. sırada yer alan Emlakbank'ın 8. sıraya gerilediği, diğer bankaların ilk 5'deki yerlerini koruduğu görüldü. Özkaynakları en büyük ilk 5 banka, Akbank, İş Bankası, Ziraat, Yapı Kredi ve Garanti Bankası olarak belirlendi. Bu tabloda da geçen yıl 8. sıradaki Garanti Bankası'nın 5. sıraya geçerken, Vakıfbank'ın da 4. sıradan 8.'liğe gerilediği görüldü.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı