IBAN’ını bilmeyen 2012’ye kadar eski hesap numarasını kullanacak

Hürriyet Haber
20.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

MERKEZ Bankası, 1 Ocak 2010 itibariyle yürürlüğe girecek olan Uluslararası Banka Hesap Numarası(IBAN) uygulamasını yumuşattı. Geçiş döneminde IBAN numarasına bilmeyenlerin, mevcut durumu sözlü beyan etmeleri halinde işlemler eski hesap numaralarıyla yapılabilecek. Yurtdışındaki bankaların ve finansal kuruluşların bankalarda bulunan hesaplarından yapılacak para transferlerinde 1 Ocak 2012 tarihine kadar IBAN’nın kullanılması zorunlu olmayacak.
1 Ocak 2010 itibariyle Türkiye’de yürürlüğe girecek olan IBAN uygulamalarında, hesap sahibinin IBAN numarasını bilmediğini sözlü beyan etmesi halinde geçiş sürecinde eski hesap numaraları üzerinden işlem yapılacak. Tebliğ’e göre, Avrupa Ekonomik Alanında yer alan ülkelerdeki hesaba yapılan para transferlerinde alıcıya ait IBAN’ın doğrulanması ve kullanılması zorunlu olacak. Ancak, bankalar ile yurt dışında sınır ötesi ödemeleri gerçekleştiren kuruluşlar arasında kendi nam ve hesaplarına gerçekleştirilen işlemler ile talep edilmesine rağmen müşteri tarafından alıcıya ait IBAN’ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin beyanının alındığı işlemlerde bu zorunluluk aranmayacak.
Ayrıca, EFT Sistemi aracılığı ile hesaba yapılan para transferlerinde, talep edilmesine rağmen müşteri tarafından alıcıya ait IBAN’ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin beyanının alındığı işlemler hariç olmak üzere, alıcıya ait IBAN’ın doğrulanması ve kullanılması zorunlu olacak.

Kart faizi en çok yüzde 2.91 olacak

MERKEZ Bankası, bankaların kredi kartı işlemlerinde uyguladığı aylık faizi yüzde 3.26’dan yüzde 2.91’e indirdi. İndirim, 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olacak. Merkez Bankası, aylık azami gecikme faizi de yüzde 4.01’den yüzde 3.66’ya çekti. Merkez Bankası’nın, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı