IBAN geliyor, banka hesap numarası 26 rakama çıkıyor

Hürriyet Haber
13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası, 1 Ocak 2010’dan itibaren banka hesap numaralarının 26 basamaktan oluşan IBAN’a dönüşeceğini açıkladı. Mevcut hesap numaralarının önüne-arkasına eklenecek yeni verileri içerecek IBAN, tüm para transferlerinde zorunlu olacak.

MERKEZ Bankası Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu, 1 Ocak 2010’dan itibaren para transferine konu olan hesap numaralarının değişeceğini ve uluslararası standartlara göre oluşturulan (IBAN), 26 karakterli hesap numaralarının kullanılacağını söyledi. Yörükoğlu, tüm bankalardaki hesap numaralarının Uluslararası Banka Hesap Numarası’na (IBAN) dönüşeceğini açıkladı. Para transferine konu her hesaba ait bir IBAN olacağını ve mevcut banka hesap numaralarının yerine geçeceğini bildiren Yörükoğlu, özellikle yılın son günlerinde “ileriye dönük” olarak yapılacak para transferlerinde karışıklık yaşanmaması için IBAN numarasının öğrenilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Her hesaba bir IBAN

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu, Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’in 10 Ekim 2008’de Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatarak, şunları söyledi: “IBAN yeni bir hesap çeşidi değil. Para transferine konu her hesaba ait bir IBAN olacak. IBAN’ın, ulusal ve uluslararası ödeme işlemlerinde para transferlerinin hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Yeni uygulama ortaya çıkacak hatalardan ve gecikmelerden kaynaklanan maliyetleri azaltacak. Ocak 2010’da bankaların yurt içinden ve dışından gelen ve alıcı hesap numarası IBAN olarak belirtilen para transferlerinde IBAN’ı doğrulaması gerekecek. Giden transferlerde ise göndericiye ve alıcıya ait IBAN’ı kullanmaları gerekecek. Bankaların kendi nam ve hesaplarına yaptıkları işlemlerde, kredi kartı numarasına yapılan ve müşterinin alıcının IBAN’ını bilmediğine dair yazılı beyanının bulunduğu transferler hariç olmak üzere para transferlerinde IBAN’ın kullanılması zorunlu olmayacak.”

Para transferinde zorunlu

Merkez Bankası Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Rifat Günay, şu bilgileri verdi: “1 Ocak 2010 itibariyle yapılacak işlemlerde bu IBAN numarasının kullanımının zorunlu olacak. Geçiş sürecinde alıcının IBAN numarasının bilinmediğine dair bir yazılı belge verilmesi halinde para transferi yapılacak. 10 Ekim 2008’den itibaren banka müşterileri için IBAN üretildi ve hesap sahiplerine bildirildi. Müşteriler Avrupa Ekonomik Alanı’nda yer alan ülkelerdeki herhangi bir hesaba yapacakları para transferlerinde alıcıya ait IBAN’ı bankalarına bildirdi. Bankalar ise söz konusu IBAN’ı doğruladı ve kullandı.”

Nasıl alınacak

Hesapların bulunduğu banka şubelerinden veya internet sitelerinden IBAN’lar öğrenilecek.
Bankalar dışında kişi, kurum ve kuruluşların IBAN bilgisini sağlama yetkisi olmayacak.
IBAN bilgisini sağlamak üzere kişisel, finansal veya özel bilgiler gerekmeyecek.
Güvenlik açısından elektronik posta ve bu yöntemlerle olacak taleplere itibar edilmeyecek.
Kredi kartı hesaplarına IBAN verilmeyecek, kredi kartı ödemelerinde kullanılmayacak.
İsme yapılan para transferlerinde de IBAN gerekmeyecek.

Annemden IBAN numarasını öğrenmesini isteyeceğim

TÜRKİYE Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, IBAN uygulamasının daha net anlaşılması için ilginç örnekler verdi. Annesine her ay para gönderdiğini söyleyen Keskin, “Hakkını bu şekilde ödeyebilir miyim bilmiyorum ama anneme her ay para yollarım. Aralık ayında ödeme yapacağım zaman annemden bankaya gitmesini, bankadan kendisine bir numara verileceğini söyleyeceğim. Annemden bankanın vereceği numarayı bana bildirmesini isteyeceğim” dedi.

26 basamaklı sayı neleri içerecek

İlk iki hanede ülke kodu yazılacak.
Türkiye için bu kod “TR” olacak.
Ülke kodunun ardından iki basamaklı kontrol basamakları gelecek.
Bu rakamlar, bankalarca müşteriye ait 16 basamaklı hesap numarasından üretileceği için, IBAN numarasının kendi içinde doğrulanmasını sağlayacak.
Kontrol basamaklarının ardından 5 basamaktan oluşan ve Merkez Bankası’nca belirlenen kuruluş kodları gelecek.
Kod sağa dayalı yazılacak. Rezerv alanı ise tek basamaklı rakamdan oluşacak.
En son olarak da 16 haneden oluşan hesap numarası gelecek.
Bu numaralar büyük harf veya rakamdan oluşacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı