KAYSERİ HABERLERİ

"İbadet Hakkı Engellenemez" kampanyası

AA / Sercan Küçükşahin
23.01.2015 - 14:54Son Güncelleme :

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Sercan Küçükşahin

KAYSERİ (AA) - Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası (EKSEN) Kayseri İl Temsilciliği, "İbadet Hakkı Engellenemez" sloganıyla, çalışma saatlerinin memurların cuma namazına gidebilmesini sağlayacak şekilde düzenlenmesi için imza kampanyası başlattı.

EKSEN Kayseri İl Temsilcisi Mehmet Kılınç, Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, son yıllarda Türkiye'de din ve vicdan hürriyeti kapsamında önemli adımlar atıldığını belirterek, "Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların din ve vicdan hürriyeti kapsamında temel dini vecibelerini yerine getirmelerinde bazı sıkıntılar olduğu aşikardır. Bu kapsamda atılması gereken önemli adımlardan biri de cuma namazı ibadeti konusunda saat düzenlemesine gidilmesidir" diye konuştu.

Yaklaşık 2,5 milyon memur için çalışma saatlerinde bir düzenleme yapılmasının özellikle cuma namazı gibi farz bir ibadetin yerine getirilmesi açısından önem arz ettiğini vurgulayan Kılınç, "Cuma günleri öğle tatili saatlerinin, o ildeki cuma namazı saatine göre uyarlanması gerektiğinin altını çiziyoruz. Ülkemizin doğusu ile batısı arasında ciddi yerel saat farkının olmasından dolayı, bu düzenlemenin valilikler tarafından yapılması doğabilecek sorunların önüne geçecektir. Din ve vicdan özgürlüğü kişilerin sahip olması gereken insani bir haktır. Bu hakkı karşılamak, devletimizin başlıca görevidir" diye konuştu.

Bu haklı taleplerinin karşılanması için hukuki çerçevede gerekli mücadeleyi vereceklerini dile getiren Kılınç, "Bu sorunun çözüme kavuşturulması için bugün Türkiye genelinde üyelerimizin katılımıyla kitlesel basın açıklaması yapılarak imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız. 20 Şubat 2015 Cuma gününe kadar toplanacak imzalar, muhatap kurum ve kuruluşlara iletilecektir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden "İbadet Hakkı Engellenemez" kampanyası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 14 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "İbadet Hakkı Engellenemez" kampanyası haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı