Ege Haberleri

  İAOSB AVM için yarış

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin Tariş Pamuk Birliği’nden aldığı Çiğli’deki 400 dönüm arazinin 200 dönümlük bölümüne kurulması planlanan AVM için inşaat firmaları şimdiden harekete geçti. İlk talip Folkart oldu.

  İZMİR Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Vakfı’nın kurulacak teknik lise ve üniversitenin en büyük finansman kaynağı olacak alışveriş merkezi (AVM) için inşaat devleri sıraya girdi.

  İAOSB’nin Tariş Pamuk Birliği’nden aldığı Çiğli’de bulunan 400 bin metrekarelik arazinin 200 bin metrekarelik kısmında kurulması planlanan AVM için inşaat firmaları şimdiden bölge yönetimini aramaya başladı. AVM için imar planları oluşturulurken bölge yönetimi de arazinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için danışmanlık firması ile çalışma yapmaya başladı.  İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Tariş arazisini satın aldığımız dönemden beri bu alan için teklifler geldi. AVM projesinin konuşulmasının ardından firmalar neredeyse görüşmek için sıraya girdi. Buradaki yerimiz çok değerli. Alışveriş merkezi için çok uygun bir yer. Otoyolun kenarında, alanı çok geniş, bu bölgenin de böyle bir tesise çok ihtiyacı var. O nedenle buraya büyük bir ilgi var. Biz birçok firma temsilcisi ile görüştük. Danışmanlık firması ile bu alanı en iyi şekilde nasıl değerlendireceğimiz konusunda çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

  Model üzerinde çalışılıyor

  Okul projesinin 4 milyon TL’ye mal olacağını, masrafları bu tür projelerle karşılamak istediklerini aktaran Uğurtaş, “İmar planları onaylandı. Bundan sonraki bürokratik işlemler tamamlanırsa yap-işlet-devret modeli veya bir kısmını satarak bir kısmını devamlı gelir getirmesi maksadıyla kirada ortak olmak yoluyla değerlendirmek istiyoruz. Biz doğru işleyen ve OSB’deki bütün üyelerimizin memnun olacağı bir sistem kurmak istiyoruz. Türkiye’de Ankara Sincan’da yine bir OSB’nin işlettiği alışveriş merkezi var. Ama biz buradaki gelirleri vakfımıza aktaracağız. Eğitime harcayacağız. Bu yönüyle projemiz örnek olacak” dedi.

  Folkart araziye talip

  Arazinin ilk talibi ise Folkart oldu. Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, bölge yönetimi ile ön görüşmeler yaptıklarını belirterek “Biz zaten daha önce İzmir’de alışveriş merkezi kurmak için arazi arayışı içinde olduğumuzu duyurmuştuk. Bu arazi ile de ilgileniyoruz. Buranın satışa hazır hale gelmesini bekliyoruz. Alışveriş merkezi için uygun bir yer. Burayı da almaları halinde İzmir’e yakışan bir proje ile değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı