« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İade-i itibar istiyorum

‘Gökdeniz ile kaleci Hakan’ın kurbanı oldum. Sırf kasetlerdeki konuşmalarda adım geçiyor diye ceza aldım. Suç varsa ceza çekilsin ama suçsuz insanlar da aklansın. Bana sürülen lekenin temizlenmesini istiyorum.’ Bahis skandalına adı karıştığı gerekçesiyle 12 ay müsabakalardan men cezası alan Ogün Temizkanoğlu, ilk kez Hürriyet’e konuştu.

Bayram AYDIN
SON GÜNCELLEME
Trabzonspor, Fenerbahçe ve Milli Takım formalarını giyen tecrübeli futbolcu, ‘Sefer Hakan Olgun ve Gökdeniz Karadeniz’in kurbanı oldum’ dedi.

Aktif futbol yaşantısını sona erdiren Ogün, eşi Burçak hanım ve avukatı Rezan Arıemre ile birlikte Hürriyet’i ziyaret etti. Disiplin Kurulu’nun ‘İtiraf etmediği için ceza aldı’ dediği Ogün, ‘Ne suç işledim ki itiraf edeyim? Futbol yaşantımı zaten bitirdim. Suçlu olsam bir köşede otururdum. Ama alın terimi temizlemek için mücadele ediyorum.Bana sürülen lekenin temizlenmesini istiyorum’ dedi.

- Niye ifade vermeye gitmedin?

Bana tebligat yapılmadı. Daha doğrusu bir tebligat yapmışlar ama nereye, bilmiyorum. Tebligatın adresi Trabzon’da bir yer. Ne o semti bilirim, ne de orada oturmuşluğum var. Sonra da ‘İfade vermeye gelmedi’ dediler. Oysa bulmak istedikleri zaman telefonla buldular ve gittim ifademi verdim.

- Peki sana niye ceza verdiler?

Sırf adım kasetlerde geçiyor diye. Düşünün, iki kişi kendi aralarında konuşuyor. Kaleci Hakan ile Bayram’ın konuşmalarında, ‘Kaptan’ın da haberi var’ ibaresi geçiyor. İki kişinin kendi aralarındaki konuşmalarından ceza alıyorum. Yani birileri iftira atıyor ve ben arada kaynıyorum.

- Niye?

Bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var. Hakan, takım arkadaşlarını satmıştır, töhmet altında bırakmıştır. Ben 15 yıllık emeğimi istiyorum. Jübile hakkımı bile kaybetmiş durumdayım.

- Ya Gökdeniz ile Alişen’in ifadeleri?

Gökdeniz
ifadesinde, ‘Alişen, Ogün’ün olayı kabul ettiğini bana söyledi’ diyor. Sadece duyuma dayalı bir ifade. Ama Alişen de ifadesinde, ‘Gökdeniz bana Ogün’ün olaydan haberdar olduğunu beyan etti’ diyor. Böyle saçmalık olur mu? Sonra Alişen televizyona çıkıp, ‘Ogün ağabey ile konuşmadım’ diyor. Ama ben ceza alıyorum.

- Gökdeniz niye böyle söylesin ki. Aranızda bir kavga mı var?

Gökdeniz
ile aramızın iyi olduğunu söyleyemem. Ben Konyaspor’da oynarken bir maçta hiçte yakışmayacak sözler sarfetmişti. Açıkçası aramız iyi değildir.

- Seni yakan Gökdeniz mi?

Eğer ortada bir suç varsa cezası çekilsin. Ama suçsuz insanlar da aklansın. Hakan ihanet etti, Gökdeniz de aynısını yaptı. Gökdeniz’in ismini söylediği herkes ceza aldı. Yaptığı yanlışlıkların içine herkesi çekiyor. Benim soruşturmayı saptırdığım iddia ediliyor. Beni çağırdıklarında gittim ve ifademi verdim. Aldığım veya verdiğim bir şey yok ki, pişman olayım.

- Gökdeniz ile konuştun mu hiç?

Evet... Bana, ‘Senin bir ilgin yok, seninle ilgili bir şey söylemedim’ dedi.

Kör kuyuya düştü, bizi de sürükledi

OGÜN Temizkanoğlu’nun eşi Burçak hanım da Gökdeniz’e öfkeli... ‘25 yaşındaki bir futbolcu nasıl böyle olayların içinde yer alır? Milli olmuş, parası pulu var. Bir kör kuyuya düştü, kendisiyle birlikte bazılarını da kuyuya sürüklüyor. Gökdeniz hakkında dava açacağız. İsmimizi lekeledi. Gökdeniz suçludur ve olayları itiraf etmiştir. Gökdeniz ile Ogün’ü aynı kefeye koyuyorlar. Delil yok kanıt yok. Böyle cezayı nasıl veriyorlar, anlamak mümkün değil.’

GOL ATMAYALIM DİYE DUA ETTİM

- Keşke yapmasaydım dediğin bir şey var mı?

O kaseti dinlemediğime çok pişman oldum. Bir diğer pişmanlığım da maça çıkmak. Eğer o kasetteki konuşmalardan haberim olsaydı, beni kimse o maça çıkaramazdı. Beni töhmet altında bıraktılar.

- Ya bir gol atıp öne geçseydiniz?

Maç içinde çok dua ettim. Gol olmasın ve onların istediği gibi maç bitmesin diye. Vallahi gol atmazdım. İlk yarıda tüm rakip defansı geçsem ve kale çizgisine gelsem dahi topu içeri atmazdım.

Savcı aklarsa ne yapacaklar

- Bundan sonra ne yapacaksın?

Mücadelemi sürdüreceğim. Tahkim Kurulu’na ilk ben başvurdum. Benden sonra diğer arkadaşlarım başvurdu. Şimdi kararı bekliyoruz. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma açıyor. Merak ediyorum, Tahkim bizi suçlu bulur da, biz savcılığın soruşturmasında aklanırsak ne yapacaklar? Aklanacağım, çünkü benim hiç suçum yok. Düşünün, bu işi organize ettik, içinde yer aldık diyenler bile benden az ceza alıyor. Böyle bir ceza nasıl verilir, anlamak mümkün değil?

Bunları da Beğenebilirsiniz