İAB: Hedefimiz 24 saat altın ticareti

Hürriyet Haber
08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Altın Borsası (İAB) Başkanı Vahdettin Ertaş, İAB’de bu yılın 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla, ithalat ve işlem hacminde epey aşağıda olduklarını, buna karşın işlem hacminin dolar cinsinden değerinin, altın fiyatlarındaki artış nedeniyle sadece yüzde 3.8 aşağıda bulunduğunu bildirdi.

Geçen yılın 7 ayına göre bu yılın aynı döneminde külçe altın ithalatının yüzde 43 azalarak 105.6 ton, işlem hacminin yüzde 32 azalarak 138.3 ton olarak gerçekleştiğini bildiren Ertaş, bunun parasal değerinin ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 düşerek 2.7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

ALTINA DAYALI FON:

Ertaş, altına yatırım yapmak isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcılar için kolay ve hızlı alım satım işlemlerini temsil eden altına dayalı borsa yatırım fonuyla ilgili düzenlemeleri tamamladıklarını belirterek, fonun kuruluşuna ilişkin SPK izninin çıktığını bildirdi. Ertaş, "Altının hisse senedi olarak alım satımını sağlayacak borsa yatırım fonu, muhtemelen eylülün ilk haftası halka arz edilecek. Bu fon, Türk yatırımcılar için yeni bir enstrüman olacak" dedi.

24 SAAT TİCARET:

Ertaş, İAB’nin uluslararası bir nitelik kazanmasında, yurt dışı yatırımcılar ve piyasalarla entegrasyonun sağlanmasında önemli bir adım sayılan otomasyon projesinin başlatıldığını, projenin ilk aşaması olan emirlerin elektronik ortamdan iletilmesi ve eşleşmesine yönelik altyapı çalışmalarını tamamladıklarını ve önümüzdeki hafta üye temsilci eğitimine başlayacaklarını bildirdi. Eylül’de uygulamaya alacaklarını kaydeden Ertaş, ikinci aşamada uzaktan erişimin sağlanacağını, üçüncü aşamada ise seans saatlerinin uzatılarak kesintisiz işlem hedefine ulaşılacağını söyledi. Uzaktan erişimle Borsa seans salonunun kapatılmayacağını, dileyen üyenin borsaya gelerek, dileyen üyenin kendi ofisinden borsaya alım satım emri iletebileceğini belirten Ertaş, "2007 içinde seans saatlerini uzatacağız. Hedefimiz, 24 saat kesintisiz altın ticaretine imkan sağlamak" dedi.

Bir kilo altın bir lot hisse

BORSA
yatırım fonunun oluşturulmasıyla altın alım satımının kolaylaşacağını, alım satım maliyetlerinin düşeceğini, altın saklama probleminin ortadan kalkacağını ve istenildiği zaman hisse senedi karşılığında İAB’den altın alma imkanına kavuşulacağını ifade eden Vahdettin Ertaş, bu ürünün yurt dışında çok popüler olduğunu söyledi. Bir kilogram altının bir lot hisse senedi olacağını anlatan Ertaş, "Fon sayesinde yatırımcılar tarafından altın, hisse senedi formunda İMKB’nin açık olduğu gün ve saatlerde alınıp satılabilecek" diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı