Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İ. Melih'in davaları

Emin ÇÖLAŞAN

Özellikle Ankara Asliye Hukuk Mahkemeleri, İ. Melih tarafından herkes aleyhine açılan yüzlerce tazminat davasıyla dolu. İ. Melih kendisini eleştiren herkes hakkında birkaç milyarlık dava açıyor!

İş o boyuta vardı ki, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Meclis'e İçişleri Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması amacıyla bir soru önergesi verdi:

‘‘Bu şahıs, göreve başladığı Mart 1994'ten bu yana kimler aleyhine kaç dava açmıştır? Bu davalarda kaç lira tazminat istemiştir? Ne kadar tazminat kazanmıştır, kaç davası reddedilmiştir? Açtığı davaların isim ve parasal miktar olarak dökümü nedir?

Kendisi aleyhine Mart 1994'ten bu yana kaç tazminat davası açılmıştır? Kimlere hangi nedenlerle ve toplam ne kadar tazminat ödemiştir, kaç davası devam etmektedir, dökümü nedir.’’

İçişleri Bakanı bu sorulara yanıt verdiği anda, ortaya çok ilginç gerçekler, inanılmaz rakamlar çıkacak.

***

Yılmaz Ateş, geçtiğimiz günlerde bir önerge daha vermişti. İ. Melih, Ankara halkına doğalgazı fahiş fiyatla satıyordu. Bu fiyatlar mahkeme kararıyla iptal edildi. İşini bilen doğalgaz aboneleri mahkemeye başvurup fazladan ödedikleri parayı geri almaya başladılar. Bu uygulama nedeniyle belediye ne kadar zarar etmişti?

İçişleri Bakanı tarafından bu önergeye verilen yazılı yanıtta çok ilginç rakamlar ortaya çıkıyor:

Bugüne kadar 514 dava açılmış, 213 dava sonuçlanmış. Tüm davalar tüketiciler tarafından kazanılmış. Bundan sonra dava açan her tüketici kazanacak ve fazladan ödediği parasını çatır çatır geri alacak.

İ. Melih, kaybedilen bu davalar sonucunda belediyeyi 83 milyar lira zarara sokmuş.

Bunlar, soru önergesine verilen yanıtta yer alan resmi rakamlar.

İşin ilginç yanı, İ. Melih, bu gerçekleri dile getiren Yılmaz Ateş'i de mahkemeye vermiş! Ondan da tazminat istiyormuş!

Bak Allah'ın işine!

***

Şimdi size Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 1998/94 Karar sayılı kararından söz edeceğim.

Bu doğalgaz soygunu konusunda Siyah Beyaz Gazetesi'nde bir haber çıkıyor. İ. Melih fırsatı kaçırır mı, hemen kişisel olarak 2 milyarlık bir dava açıyor... Ve davayı kaybedip 2 milyar liradan oluyor!

Dikkatinizi çekerim, para gelmesi muhtemel davaları belediye adına değil, kendi adına açıyor!

Mahkeme kararında, Ankara'da bir doğalgaz soygunu olduğu, Yargıtay'ın da bu konuda verilen mahkeme kararlarını onadığı, buna rağmen yasaya aykırı uygulamanın sürdürüldüğü belirtiliyor ve özetle şöyle deniliyor:

‘‘Davacı (İ. Melih) siyasal bir kişidir. Seçimle, vatandaşın hak ve çıkarlarını koruma vaadi ile, onlara bu yolda vaatlerde bulunarak gelmiştir. Belediye Başkanı olarak yasalara uymak zorundadır. Basın, toplumun sorunlarını duyurmak zorundadır. Doğalgaz fiyatlarındaki keyfi uygulama, basının görev kapsamı içindedir.

Basının belli yerlere gelmiş kişilerle ilgili daha sert eleştirilerde bulunması kaçınılmazdır.

Yapılan eleştiriler, Belediye Başkanı olarak taşıdığı siyasal kişiliği ile ilgilidir.

Davanın reddine...’’

Yargıtay bu kararı onadığı takdirde, İ. Melih tam 2 milyar lira yitirmiş olacak. İnşallah diğer davalarında kazanır, bu zararını giderir.

***

Sırası gelmişken, bir de Muradiye Vakfı'nın mahkeme tarafından reddedilen bir davasından söz edeyim. İ. Melih belediyesi, bu dinci vakfa ait şirketlere ihaleler veriyor, bunları yazanlar da mahkemeye verilip tazminat isteniyordu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Muzaffer Saraç, bu gerçekleri dile getirdiği için bu dinci vakıf tarafından mahkemeye verilmişti.

Mahkeme, dosyaları getirtti. Bu vakfa bağlı şirketlere İ. Melih tarafından iş verildiği belgelendi ve dava da reddedildi.

(Esas 96/810. Karar 97/642).

İ. Melih tarafından bugüne kadar mahkemelere verilen dilekçelerde, dinci Muradiye Vakfı ile bağlı şirketlere iş verilmediği iddia ediliyordu.

Öte yandan, Ankara 20 Asliye Hukuk Mahkemesi de bu vakfa bağlı şirketlere iş ve ihale verildiğini karara bağladı. (Karar: 98/64).

***

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Muhsin Eren'in ‘‘Ankara'da Gökçek'li Yıllar’’ isimli kitabından geçenlerde burada söz etmiştim. Bu kitabı mutlaka okuyun. Hemen belirteyim, İ. Melih, Eren hakkında da birkaç milyarlık dava açmış!

CHP Milletvekili Yılmaz Ateş, İ. Melih'i konu alan güzel bir dergi çıkardı. ‘‘Adil Düzen’’ döneminde yediğimiz kazıkları anlatıyor. 1994 yılından bu yana Ankara'da İ. Melih tarafından su fiyatına yüzde 3.300, ekmeğe yüzde 833, doğalgaza yüzde 1.875, ulaşıma yüzde 1.500, kömüre yüzde 900 zam yapılmış.

***

Burada İ. Melih'e sorular soruyorum, bir tanesine yanıt veremiyor. Örneğin Alfagas isimli imalathaneye, dolar üzerinden bugüne kadar kaç trilyon ödedi?

Bu Alfagas'ın adı, yukarıda verdiğim mahkeme kararlarında da Muradiye Vakfı ile bağlantılı olarak geçiyor.

Bugüne kadar kimler aleyhine kaç tazminat davası açtığını, kaç para kazandığını, kendisi aleyhine kaç dava açıldığını, kaç para kaybettiğini, kârda mı zararda mı olduğunu soruyorum, ses veremiyor!

Ama bunlar bir gün ortaya çıkacak.

Adil Düzen'in Ankara temsilcisi, vallahi çok iyi gidiyor! Ben olsam, Fazilet'in başına İ. Melih'i getiririm. Üç ay içinde yüzde 90 oyla partiyi iktidar yapar!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI