Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hz. Muhammed protestosuna gazeteden boş sayfa

  Ünsal TURAN / KOPENHAG
  28 Ekim 2005 - 16:10Son Güncelleme : 28 Ekim 2005 - 16:10

  Danimarka'da 11 Müslüman ülke büyükelçisinin Başbakan Anders Fogh Rasmussen’e gönderdiği protesto mektubunun yankıları devam ediyor. Benlingske Tidende Gazetesi, mektuba imza atan Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Fügen Ok’tan bu konuda bilgi alamayınca ‘Günün Kroniği’ sayfasını boş yayınladı.

  ‘Suskunluk’ başlığı atılan sayfada şöyle denildi:

  ‘Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Fügen Ok, 10 Müslüman ülkenin büyükelçileriyle birlikte Başbakan Rasmussen’e bir mektup göndererek, Jyllands Posten gazetesine karşı girişimlerde bulunmasını istedi. Çünkü gazete Hz. Muhammed’in karikatür şeklinde tasvirlerini yayınlamıştı. Berlingske Tidende gazetesi, AB’ye üye olmak isteyen Türkiye’nin büyükelçisini eleştirdi ve kendisinden Türkiye’nin demokratikleşme yolundaki çalışmaları ve fikir özgürlüğünün neden bir anda çöpe atıldığının izahını istedi. İşte onun gazetemize verdiği yanıt.’

  Sayfanın sağ alt köşesinde ise okurlara hitaben, ‘Sevgili okuyucular gördüğünüz gibi Türkiye’nin Büyükelçisi cevap vermek istemedi. Berlingske Tidende gazetesinin bu sayfası Büyükelçi Ok cevap verinceye kadar kendisine açık kalacaktır. Tabii Türkiye’nin Rasmussen’e yazılan mektuba neden imza koyduğunu izah edebilirse’ sözleri yer aldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı