Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hz. İsa'nın kan grubu AB

  Hürriyet Haber
  14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya'da piyasaya çıkan ‘‘Kefen: Kanıt’’ (Sindone: La Prova) adlı kitapta İsa Peygamber'in kan grubunun AB olduğu öne sürüldü.

  Bilim ve din âleminde tartışma yaratan sözkonusu iddia, Torino Üniversitesi Adli Tıp profesörlerinden Pierluigi Baima Bollone'ye ait. Bollone, Torino Katedrali'nde bulunan ve Hz İsa'ya ait olduğu iddia edilen kefende bulunan kan lekelerinin AB kan grubunu taşıdıklarını öne sürüyor.

  Hz İsa öldüğünde üzerinde bulunduğu belirtilen kefenin gerçek olup olmadığı hâlâ tartışma konusu. 1988 yılında yapılan karbon testine göre kefen, 13 ya da 14'üncü yüzyıla ait. Bu nedenle gerçek olduğu şüpheli.

  İlk kez 14'üncü yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan kefen, 300 yıldan bu yana Torino Katedrali'nde bulunuyor. 1898 yılında fotoğraflarının çekilmesine izin verilen kefende uzun boylu bir adamın ellerinden ve ayaklarından çarmıha gerildiğine ve yüzünün yaralandığına dair izler bulunuyor. Her ne kadar bilimsel yöntemler, kefenin gerçek olduğunu ispatlamasa da dini çevreler, hiçbir taklitin gerçeğine bu kadar yakın olamayacağını, bu nedenle gerçek olduğunu savunuyorlar.

  BİLEKLERİNDEN çarmıha GERİLDİ

  Torino Üniversitesi'ne bağlı bir ekiple araştırmaları yürüten Prof. Bollone, yaygın inanışın aksine, İsa'nın avuçlarından değil, bileklerinden çarmıha gerildiğini, bu kefende de benzer izler bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca kefende sahibine ait DNA izlerinin tesbit edildiği de kaydediliyor. İlk testlerde kan lekesinin AB grubuna ait olduğu belirlenmiş.

  Kefen üzerindeki şekillerin nasıl oluştuğu henüz kesinlik kazanmış değil. Araştırmacılar, kanama sonucu izlerin kefene geçmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar. Bu da adamın ölümüne neden olan bir dizi ağır darbelere maruz kaldığı teorisini doğruluyor. Nitekim Hrıstiyanlıkta da Hz. İsa'nın da kırbaçlanıp dövüldükten sonra çarmıha gerildiğine inanılıyor.

  İtalyan Panorama Dergisi, kefeni ‘tüm zamanların en tartışmalı arkeolojik bulgusu’ olarak değerlendiriyor. Bazı bilim adamları ise kefenin yaklaşık 2 metre boyunda bir adama ait olduğuna işaret ederek, 1'inci yüzyılda Filistin'de yaşayan insanların bu kadar uzun boylu olmadığını savunuyorlar. Ancak kefenin üzerinde Filistin'de yetişen çiçeklere ait polenler bulunması kafaları karıştırıyor.

  Kefeni önümüzdeki ay ziyaret etmesi beklenen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Jean Paul ise İsa'nın çarmıha gerildiği sırada üzerinde bulunan bol giysiyi ‘‘hürmete değer bir obje’’ olarak değerlendiriyor. Ancak Papa, kefenin gerçek olduğunu ilan etmekten bir adım geride duruyor.

  Torino Katedrali 20 yıl aradan sonra ilk kez kefeni önümüzdeki cumartesi ziyarete açmaya hazırlanıyor. İster gerçek, ister taklit, şimdiden kefeni görmek için 700 bin kişi başvurmuş. Ve 65 gün boyunca görülebilecek kefenin en az 3 milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

  Çarmıha geriliş canlandırıldı

  ABD'de Moundwille Methodist Kilisesi'ne bağlı rahipler, paskalya nedeniyle Hz. İsa'nın çarmıha gerilişini canlandırdılar... Hz. İsa'nın öldürülüşünün 2000'inci yılı nedeniyle Hıristiyan dünyasında dini etkinlikler ve gösteriler hızla artmakta....


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı