Hyundai'den 3 milyarlık hamle

Emre ÖZPEYNİRCİ
24 Haziran 2013 - 00:02Son Güncelleme : 24 Haziran 2013 - 10:32

Hyundai Assan, İzmit’te 1.1 milyar liralık yatırımla eylülde üretimine başlayacağı yeni i10 üretimiyle ihracatını 1.2 milyar liradan 3 milyar liraya çıkaracak. Hyundai Assan Genel Müdür Ümit Karaarslan, “Bu önemli hamle Türkiye’de 3’ncü bir modelin üretimi için şansımızı yükseltti” dedi.

KORELİ otomo-tiv devi Hyundai, Türkiye’de uzun süre beklenen yatırım hamlesini gerçekleştiriyor. Eylül ayından itibaren İzmit fabrikasında i20 modelinin yanında 1.1 milyar TL yatırımla yeni i10 modelini üretmeye hazırlanan Hyundai Assan, 200 bine ulayacak üretim kapasitesiyle Koreli markanın Avrupa küçük oto üretim merkezi oluyor. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, yeni i10 modeliyle birlikte tüm Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihracat yapacaklarını belirterek, “Hyundai Assan’ın ihracatı 1.2 milyar TL’den 3 milyar liraya yükselecek” dedi.
Karaarslan, bu önemli hamlenin Hyundai’nin Türkiye’de üçüncü bir modeli üretme şansını da yükseltiğini kaydetti.

2800 YENİ İŞÇİ

Karaarslan, Hyundai Assan’daki son gelişmelerin değerlendirildiği basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Eylül ayında Türkiye ve Avrupa için bantlardan inecek yeni i10 ile İzmit fabrikamızın kapasitesi 200 bin adetle rekor seviyeye çıkıyor. 2014 yılında toplam üretimin 160 bin adedini, 2015 yılında ise 180 bin adedini ihraç ederek Türk ekonomisine yılda 3 milyar TL katkıda bulunacağız. Yeni model ve fabrika için duyurduğumuz 1.1 milyar TL’lik yatırımı tamamladık. Yeni yatırımla birlikte  toplam 2 bin 400 civarı olan yeni işçi sayısını 2 bin 800 kişiye çıkarıyoruz. Bu rakam içinde Hyundai Assan Fabrikası’nda oluşturulacak direkt ek istihdam ise 775 kişi olacak. Böylece Hyundai Assan için fabrika ve yan sanayide çalışan kişi sayısı 6 bin 300 kişinin üstüne çıkmış olacak.”

KUR VE FAİZ BELİRLEYİCİ

Türkiye’deki satış performansları hakkında da bilgi veren Ümit Karaarslan, Hyundai olarak bu yıl 48-50 bin adetler civarında bir satışı hedeflediklerini bildirerek, toplam otomotiv pazarının ise yıl sonunda 790-820 bin bandında olmasını öngördüklerini söyledi. Karaarslan, “Ancak bu yılki otomotiv pazarının gelişiminde kur ve faiz  oranları belirleyici olacak. Gezi Parkı odaklı gelişmelerin etkisi ise bu ayki satışlara olabilir” dedi.

Yeni Santa Fe için Türkiye’ye özel motor

Modellerindeki zengin donanım seviyeleriyle Türk tüketicisinin en çok ilgi gösterdiği markalardan birisi olan Hyundai’nin Türkiye’de üretilen yeni i20 modeli ve küçük sedan segmentinin başarılı temsilcisi Accent Blue’nun, 2013 yazını yepyeni donanımlar ve özelliklerle karşıladığını belirten Karaarslan, şunları kaydetti: “Hyundai’nin popüler SUV modeli Santa FE de Türkiye için gün sayıyor. Yeni Santa FE, Türkiye için özel olarak geliştirilen 2,0 litre hacmindeki dizel ve otomatik motor ile haziran ayı sonundan itibaren ithal edilmeye başlanacak.”

Ucuz otomobil imajını sildik

2009-2010 yıllarında Hyundai’nin 17 bin lira olan vergi öncesi araç başı fiyatının şimdilerde 27 bin lira civarında olduğuna dikkati çeken Karaarslan, “Bunu da tüm ürün gamlarımızı yenileyerek sağladık. Böylelikle Hyundai için oluşmuş olan ‘ucuz otomobil’ algısı değişti.  Bizim amacımız sürdürülebilir pazar paylarına ulaşmak. İstikrarlı büyüyerek pazar payı elde etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı