Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hyundai i20, Paris’le aynı anda fuarda

  Hürriyet Haber
  08 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ekim 2008 - 21:21

  Hyundai’nin 10-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İstanbul Autoshow Fuarı’ndaki en büyük sürprizi, geçen hafta kapılarını açan Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan ’i20’ olacak. Hyundai’nin B segmentindeki yeni modeli i20 böylece, Paris ile eşzamanlı olarak İstanbul’da Türk tüketicisinin de karşısına çıkacak.

  B segmentinin önemli oyuncularından biri olan Hyundai Getz, baştan aşağı yenilenmiş haliyle Hyundai standındaki yerini alacak. Getz yerine ’i20’ adını tercih eden Güney Koreli üretici, yeni modeli öncüsüne göre daha büyük ve konforlu olacak şekilde geliştirmiş. Hyundai’nin ’i’ serisinin üçüncü üyesi olan (i30 ve i10’dan sonra) i20, yeni i10 ve i30 arasında yer alacak ve Ford Fiesta, Toyota Yaris ve Fiat Grande Punto gibi modellerle yarışmaya hazırlanıyor.

  RAKİPLERİNDEN DAHA UZUN

  Hyundai’nin Almanya’daki Avrupa Tasarım Merkezi’nde tamamıyla Avrupalı tüketici için hazırlanan i20, segmentindeki rakiplerine göre uzun ve geniş bir araç olarak öne çıkıyor. Ayrıca 2525 milimetreye uzatılan dingil mesafesi sayesinde 5 kapılı i20’nin iç mekanı da oldukça geniş. Yerine alacağı Getz’e göre daha kullanışlı ve konforlu bir yolculuk imkanı sunan i20, dikkat çekici atletik görünümü, kullanışlı iç mekanı, sınıfında yeni standartlar belirleyen güvenliği ve üstün sürüş dinamikleriyle Hyundai standında olduğu kadar Auto Show 2008’de de başrolü oynayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

  2009’DA SATIŞA SUNULACAK

  2008 yılı sonunda Avrupa’da satışa sunulacak olan i20’de hacimleri 1.2, 1.4 ve 1.6 litre arasında ve güçleri de 75 ile 128 beygir arasında değişen üç benzinli ve dört dizel olmak üzere toplam 7 adet Euro IV normlarıyla uyumlu motor seçeneği bulunuyor. 2009 yılı ilkbaharında da Türkiye’de satışa sunulması planlanan i20’nin hangi motor seçenekleriyle ithal edileceği şu an için belli değil.

  Hyundai’nin İstanbul Auto Show 2008 Fuarı’ndaki standında kısa bir süre önce satışa sunulan A-segmenti’ndeki yeni otomobili i10, görünümü, kabini ve yürüyen aksamı yenilenen Sonata, İzmit Fabrikası’nda üretilip tüm dünyaya ihraç edilen yenilenen Matrix, yenilenen Grandeur, 150 beygirlik 2.0 litre dizel motora kavuşan Tucson ve gücü 155 beygire yükseltilen Santa Fe de sergilenecek. Türkiye’nin en geniş model yelpazelerinden birine sahip olan Hyundai’nin fuardaki standında ayrıca Getz, Accent Era, i30 ve Coupe FX binek otomobilleriyle birlikte özel olarak hazırlanan H-1 VIP Van modeli de yerini alacak.

  6 kişilik i-mode hem güçlü hem çevreci

  Güney Koreli Hyundai’nin Autoshow’daki standında ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir diğer aracın ise ’i-mode’ adındaki konsept otomobil olması bekleniyor. Hyundai’nin gelecekteki tasarım anlayışını yansıtan, ’i-mode’ isimli bu 6 kişilik konsept araç, yeni teknolojilerin kullanıldığı çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Hyundai i-mode, tasarımı, kullanılan materyalleri ve sunduğu özellikleriyle geleceğin otomobilini bugünden gözler önüne seriyor. Kullanılan yeni teknoloji ürünü materyaller sayesinde i-mode konseptinin tasarımında çok farklı şekil ve çizgilere de yer veriliyor. Özellikle tavanın yapısı sayesinde araçta ’B’ ve ’C’ sütunları bulunmaması aracın bir ’kalkan’ gibi görünmesi sağlanıyor. Ön camın şekli de eski zamanlarda üretilen araçları andırıyor. Hyundai, Bayer MaterialScience AG, Keiper ve LG Electronics gibi dünyaca ünlü firmalarla birlikte çalışılarak geliştirdiği en son teknolojileri, i-mode gibi konsept otomobillerde uygulayıp en kısa sürede tüketicilere sunmayı hedefliyor.

  Hyundai’nin i-mode konseptinde yeni geliştirilen 2.2 litrelik bir dizel motor kullanılıyor. ’R’ kodlu bu çift turbolu dizel motor, 215 beygir güce ve 461 Nm torka sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca çevre dostu olan ’R’ serisi motor, zararlı gaz salınımlarını da en aza indiriyor ve gelecekte daha da katı olması beklenen ve henüz yürürlüğe girmemiş egzoz emisyon standartlarını şimdiden karşılıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı