ANKARA HABERLERİ

Huzursuz bacak sendromu romatizma ile karışıyor

Hürriyet Haber
04.10.2008 - 20:08Son Güncelleme : 04.10.2008 - 20:08

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı, "Huzursuz bacak sendromu"nun romatizmal hastalıklarla karıştırılabildiğini, bunun da hastalığın teşhisini geciktirdiğini belirterek, "Ağrının hareket halindeyken azalması ve istirahat ile tekrar başlaması, huzursuz bacak sendromunu romatizmal hastalıklardan ayıran en önemli özellik" dedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Akbostancı, bacakta diz ile ayak arasındaki bölgede "huzursuzluk" hissiyle kendini gösteren "huzursuz bacak sendromu"nun, her 100 kişiden 5’inde görüldüğünü söyledi. Akbostancı, kadınlarda daha sık rastlanan huzursuz bacak sendromunun, 18-20’li yaşlarda filizlendiğini, daha çok 35-45 yaş arasında kendini gösterdiğini, 60’lı yaşlarda ise en üst düzeye çıktığını anlattı.Hastaların bacaklarında ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde farklı şekillerde şikayetler tanımladıklarını anlatan Akbostancı, bacaklar hareket ettirildiğinde geçici bir rahatlama sağlanabildiğini söyledi.Belirti uykusuzlukYakınmaların hareket halindeyken ortadan kalkması nedeniyle hastalar sürekli hareket etme ihtiyacı duyduğu için, uykusuzluk problemleri yaşandığını ifade eden Akbostancı, "Huzursuzluk hissi nedeniyle hastalar kolayca uykuya geçemez. Bu nedenle sık sık yataklarından kalkıp dolaşırlar. Hatta gece yarısı uyanıp tekrar uyuyamazlar" diye konuştu.Hamilelik veya diğer nedenlerle ortaya çıkan kansızlık, şeker hastalığı, üre, vitamin B12, kalsiyum veya magnezyum eksikliği, bel fıtığı ve bacak varislerinin yol açtığı hastalığın yüzde 30-60 arasında genetik nedenlere bağlı olduğunu bildiren Akbostancı, "Huzursuz bacak sendromu çok bilinen bir rahatsızlık olmadığı için, romatizmal hastalıklarla karıştırılabiliyor. Bu da hastalığın teşhisini geciktiriyor. Oysa ağrının hareket halindeyken azalması ve istirahat ile tekrar başlaması, huzursuz bacak sendromunu romatizmal hastalıklardan ayıran en önemli özellik" dedi.Tedavisi çok basitAkbostancı, hastalığın, ünlü bir Türk hekimi olan Prof. Dr. Şevket Akpınar tarafından geliştirilen tedavisinin çok basit olduğunu belirterek, "Parkinson tedavisinde kullanılan, dopamin uyarımını artıran ilaçlarla yakınmalar ortadan kaldırılabiliyor. Hastalık ilerlemediği için bu tedavinin uygulandığı hastalar sorunsuz bir yaşam sürebiliyor" diye konuştu.istanbul Üniversitesi istanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Emre de bilim dünyasında huzursuz bacak sendromunun bir hastalık olup olmadığı tartışması yaşandığını kaydetti.Emre, huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığının yüzde 5-15’ler arasında olduğunu ileri süren bilim adamları ile aynı görüşü paylaşmayanların, "hafif formların da göz önüne alındığı, hastalık aşamasına gelip çözüm arayanların sayısının az olduğu" iddiasını dile getirdiklerini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Huzursuz bacak sendromu romatizma ile karışıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı