Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Huzurevi sakini Gülay Teyze, Cumhurbaşkanı Gül'ü çizdi

  Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK/KAYSERİ, (DHA)
  18 Mayıs 2011 - 14:16Son Güncelleme : 18 Mayıs 2011 - 14:21

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde kalan 61 yaşındaki Gülay Keşkek, televizyondan izlediği hemşerisi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yağlı boya portresini yaptı.

  HUZUREVİNDE AÇILAN SERGİDEN KARELER

  Toplam 133 kişinin kaldığı Huzurevi’nde 5.5 ay önce açılan resim kursuna 13 kişi katıldı. Resim öğretmeni, sanatçı Hasan Gürpınar’ın nezaretinde huzurevi sakinleri karakalem, pastel ve yağlıboya resim yaparak, 40 tablo oluşturdu. Hunat Çarşısı Sergi Salonu’nda 40 tablo Kayserililer’e tanıtıldı. Sergi açılışını Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Altıntuğ, Kocasinan Belediye başkanı Bekir Yıldız, Belediye Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve huzurevi sakinleri katıldı. Yaşlı ressamlar arasında, hayatında ilk kez resim yaptığını belirten ve 27 yıldan bu yana Huzurevi’nde kalan Gülay Keşkek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül portresini göstererek, şöyle dedi:

  "27 yıldır huzurevinde kalıyorum. Resim kursu bizim için çok iyi oldu. Televizyonlardan izlediğim hemşerimiz Abdullah Gül beyi tuvale yansıttım. Ben de Cumhurbaşkanımız gibi Kayseri’nin yerlisiyim. Kendisi Kayseri’ye geldiğinde bu tablomu ona armağan etmek isterim.”

  Serginin açılışına katılanlar, 40 tablonun tümünü tek tek izleyip, düşüncelerini resimleri yapan yaşlılara aktardı. Kurs öğretmeni Hasan Gürpınar, ”Huzurevinde kalan yaşlılar gerçekten kendilerini resim yapmaya verdi. Biz de onlara malzeme kullanımı ve çizimler konusunda yardımcı olduk” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı