ANKARA HABERLERİ

Huzur ile yaşlanmak sanatçının da hakkı

Hürriyet Haber
12.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Müzik-Sen Genel Başkanı Mehmet Çırıka, Türk kültür ve sanatına önemli hizmetler veren ve muhtaç duruma düşen sanatçıların korunması amacıyla acilen sanatçı huzurevleri ve sanatçı köyleri kurulması, ülke genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Hürriyet Haber

Çırıka, Türkiye’de yıldızlaşmış birkaç sanatçı dışında ünlü, ünsüz birçok ses sanatçısı, besteci, söz yazarı, saz sanatçısı ve müzisyenin sosyal, iş ve ücret güvencesinden yoksun bir şekilde yaşamlarını sürdürdüğünü belirtti.

Sefalet içinde öldüler

Cahide Sonku, Esin Engin, Tanju Okan ve daha birçok değerli sanatçının ömürlerinin son yıllarını maddi sıkıntı içinde geçirdiğini ifade eden Çırıka, şunları kaydetti:
“Saydığımız sanatçılarımız tanınmış olmaları nedeniyle kamuoyuna yansıyabilenlerdir. Oysa, kamuoyunca tanınmayan birçok isimsiz müzik ve sahne sanatçısı da sokakta, parkta, inşaatta, kıyıda köşede yoksulluk ve sefalet içinde yaşamlarını sonlandırmaktadır. Bu durumun, özellikle sinema ve tiyatro alanında uğraş veren sanatçılarımız açısında da pek fazla farklılık gösterdiğini sanmıyoruz.
Türk kültür ve sanatına önemli hizmetler veren ve muhtaç duruma düşen sanatçılarımızın korunması amacıyla, acilen sanatçı huzurevleri ve sanatçı köyleri kurulmalı, ülke genelinde yaygınlaştırılmalıdır. Bu şekilde, sanat dışındaki ortamlarda uyum sağlamayan sanatçılarımızın ömürlerinin son dönemlerinde sanatçı kimliklerini koruyup yaşatabilecekleri ortam ve mekanların oluşturulması, toplumun ve devletin sanatçılarımıza karşı bir görevi ve vefa borcu olmalıdır.

Belediye yapabilir

“BU konuda başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve yerel yönetimlere görevler düştüğü inancındayız. Özellikle yerel yönetimlerin en azından Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyelerinin, sanatçı huzurevlerinin kurulmasına öncülük etmeleri ve bu amaçla ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmaları gerektiğini düşünüyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Huzur ile yaşlanmak sanatçının da hakkı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı