SAMSUN HABERLERİ

Huzur Evi Çalışanlarına İlk Yardım Semineri

IHA
11.09.2015 - 17:47Son Güncelleme :
IHA

Türk Kızılayı Samsun Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi, 12 Eylül Dünya İlk Yardım Günü nedeniyle ’İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum’ teması kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Huzur Evi çalışanlarına yönelik ilk yardım semineri düzenledi.
Büyükşehir Belediyesi Huzur Evi toplantı salonunda düzenlenen seminerde, Türk Kızılayı Samsun Şubesi İlk Yardım Eğitim Mesul Müdürü Goncagül Kılıç, huzur evi çalışanlarına nasıl ilk yardım yapılacağı konusunda bilgiler verdi. Dünyada her 5 saniyede 1 kişinin yaralanma sonucu hayatını kaybettiğini belirten Goncagül Kılıç, “Herkes her an, herhangi bir yerde, bir kaza veya yaralanma sonucu ilk yardıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle toplumdaki yaşlanan kişiler düşmelere bağlı olarak meydana gelen yaralanma sonucu yaşamlarını kaybetmektedirler. Yaralanmaya bağlı ölümlerin yüzde 40’ını düşmeler oluşturmaktadır” dedi.
2050 yılında dünya nüfusunun 5’te birinin 60 yaşının üzerinde olacağını hatırlatan Goncagül Kılıç, “Toplumlardaki yaşlı nüfus düşmelere bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarının yanı sıra bulaşıcı olmayan hastalıklara yani felç, kalp krizi, şeker gibi karşı ve hava durumuyla ilgili meydana gelen hastalıklara karşı savunmasız kesimi oluşturmaktadır. Böyle durumlarda erken uyarı belirtileri ve önleyici bakım, yaşam ile ölüm arasındaki çizgide yaşlıların hayatını sürdürebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Böylesi acil durumlarda ne yapabileceğimizi ne kadar bildiğimizi değerlendirmek gerekmektedir. Norveç’te nüfusun yüzde 95’i ilk yardım eğitimini almış durumdadır. Gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde ise ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı nüfusa oranla oldukça azdır. Ülkemizde Türk Kızılayı her yıl 20 bin kişiye ilk yardım eğitimi vermektedir. Mevzuat ile zorunluluk getirildiği durumlarda ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı artmakta, buna bağlı olarak da kurtarılan yaşam sayısı yükselmektedir. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında az tehlikeli iş yerlerinde her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı, tehlikeli iş yerlerinde her 15 çalışana kadar bir ilk yardımcı ve çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar bir ilk yardımcı bulundurması zorunludur. Tüm işverenlerin bu kuralı sağlamaları gerekmektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Huzur Evi Çalışanlarına İlk Yardım Semineri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 17 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Huzur Evi Çalışanlarına İlk Yardım Semineri haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:04
  • Akşam
   17:21
  • Yatsı
   18:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı